wawainfo.pl > Wiadomości > Nie żyje powstaniec i architekt Józef Zbigniew Polak
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 03:33

Nie żyje powstaniec i architekt Józef Zbigniew Polak

Józef Zbigniew Polak
Pixabay

Nie żyje oficer Armii Krajowej i Wojska Polskiego, profesor Józef Zbigniew Polak. Rodzina i przyjaciele poinformowali o śmierci 98-latka. Zmarł we własnym mieszkaniu, otoczony bliskimi.

"Ze smutkiem zawiadamiamy, że w swoim domu w Warszawie, opatrzony sakramentami, zmarł dziś Józef Zbigniew Polak, architekt, Powstaniec Warszawski, oficer Armii Krajowej i Wojska Polskiego, artysta, ukochany Mąż i Ojciec, wspaniały Przyjaciel. Miał 98 lat" - podali bliscy.

Nie żyje powstaniec i architekt Józef Zbigniew Polak

Józef Zbigniew Polak urodził się w 1923 roku w Łomży. Architekt był uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Brał udział między innymi w walkach na Pradze. Po wojnie przeszedł przez szlak bojowy, dowodząc jednym ze zwiadów saperów. Był artystą, poetą i plastykiem.

Po zakończeniu II Wojny Światowej zmarły organizował środowisko Orląt przy Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wykształcenie uzyskał w 1949, uzyskując tytuł architekta-twórcy. W latach 1981–1986 był wykładowcą na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Polak został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari za udział w Powstaniu Warszawskim.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO: