Wobec 28 przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt odnotowanych na terenie Mazowsza restrykcjami objęto część województwa i stolicy. Na zagrożonych terenach nie wolno wypuszczać kotów z domu, a psy mogą być wyprowadzane wyłącznie na smyczy – informuje "Gazeta Wyborcza".Ze względu na kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt, jakie zostały stwierdzony na terenie województwa, wojewoda mazowiecki zdecydował o rozszerzeniu obszaru uznawanego za zagrożony.Jak podaje "Wyborcza", od teraz objęto nim również powiat kozienicki i radomski. Restrykcje obowiązują również w samej Warszawie.
Funkcjonariusze z Wawra interweniowali akurat przy wypadku, gdy podjechał do nich roztrzęsiony mężczyzna i opowiedział, że jego przyjaciel został pogryziony przez psa, a zwierzę odgryzło mu kawałek nosa. Policjanci nie czekali i od razu zajęli się sprawą, odwożąc kawałek odgryzionego nosa na sygnale do szpitala, gdzie leżał poszkodowany.Gdyby nie ich szybka reakcja, mężczyzna mógłby w ogóle stracić nos. Policjanci nie wahali się pomóc przyjacielowi poszkodowanego. Dzielnymi funkcjonariuszami okazali się sierżant Marek Głowacki i posterunkowy Michał Szczepanowski.
Od początku roku wykryto 84 przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego. Ostatnie zachorowania odnotowano w powiatach: garwolińskim, kozienickim, otwockim i wołomińskim oraz na terenie dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwił ostrzega mieszkańców województwa mazowieckiego przed chorymi zwierzętami. Jak informuje, na obszarze naszego województwa wciąż są odnotowywane nowe przypadki wścieklizny u zwierząt.- Apeluję do Państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze. Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane – powiedział Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwił.Poniżej prezentujemy listę miejsc wraz z datami, w których potwierdzono przypadki wścieklizny u zwierząt:23 lipca - Wesoła - Mazowiecki Park Krajobrazowy - lis2 września - Wawer - okolice ul. Wiązowskiej 47 - lis6 września - Wawer - ul. Krajobrazowa 5 - lis11 października - Wawer - ul. Wolęcińska - lis18 października - Targówek - ul. Janowiecka 77 - jenot22 października - Wawer - ul. Podkowy 93 - lis29 października - Wawer - ul. Podkowy 133 - lis29 października - Wawer - ul. Patriotów - lisJak się jednak okazuje chorują nie tylko dzikie zwierzęta. W podwarszawskiej Zielonce, 5 listopada stwierdzono wścieklizne u kota. Wcześniej w październiku w powiecie Otwockim zakażenie wykryto u psa.25 października Wojewoda Mazowiecki zmienił obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny w Warszawie na następujący: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe (część dzielnicy ograniczoną od południa linią kolejową przebiegającą wzdłuż ul. Makowej).Poza Warszawą obszar zagrożony obejmuje powiat miński, otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński oraz wołomiński.
W warszawskich lasach rozpoczynają się zabiegi pielęgnacyjne. Głównymi celami tych działań są poprawa zdrowotna drzewostanów i zwiększenie bioróżnorodności. Pierwsze prace ruszyły w dzielnicy Wesoła, kolejne planowane są jeszcze w Wawrze, na Ursynowie, Bemowie, Białołęce i Bielanach.Okres jesieni to czas, w którym na terenach leśnych prowadzonych jest mnóstwo prac pielęgnacyjnych. Zakres zabiegów może być bardzo szeroki - od wycinki drzew w ramach tak zwanej „trzebieży”, po wprowadzanie nowych nasadzeń ze względu na przebudowę drzewostanów. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie określają Plany Urządzenia Lasu - to dokumenty opracowywane raz na 10 lat, w których określa się strukturę danego lasu oraz jakie działania należy podjąć, aby wzmacniać jego stabilność i zapewnić trwałość.
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Paweł Jakubczak wykrył kolejne przypadki wścieklizny. Wydano ostrzeżenia. Jedno zakażenie zdiagnozowano w stolicy. Trwa czwarta akcja szczepień lisów. Eksperci podali szereg zasad bezpieczeństwa.42 przypadku wściekli wykryto w powiatach: otwockim, radomskim, mińskim, gawrolińskim, zwoleńskim, kozienickim i warszawskim. W przypadku stolicy wściekliznę zdiagnozowano u lisa w dzielnicy Wesoła, w Mazowieckim Parku Krajobrazowym.Rejon Wawra, Wesołej oraz powiatu garwolińskiego, mińskiego i otwockiego objęto strefą zagrożenia. Mazowiecki Lekarz Weterynarii wydał szereg zakazów i nakazów dla mieszkańców.