wawainfo.pl > Dzielnice > Wścieklizna na Mazowszu. Wydano obostrzenia
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 03:31

Wścieklizna na Mazowszu. Wydano obostrzenia

Wścieklizna na Mazowszu
wawainfo.pl

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Paweł Jakubczak wykrył kolejne przypadki wścieklizny. Wydano ostrzeżenia. Jedno zakażenie zdiagnozowano w stolicy. Trwa czwarta akcja szczepień lisów. Eksperci podali szereg zasad bezpieczeństwa.

42 przypadku wściekli wykryto w powiatach: otwockim, radomskim, mińskim, gawrolińskim, zwoleńskim, kozienickim i warszawskim. W przypadku stolicy wściekliznę zdiagnozowano u lisa w dzielnicy Wesoła, w Mazowieckim Parku Krajobrazowym.

Rejon Wawra, Wesołej oraz powiatu garwolińskiego, mińskiego i otwockiego objęto strefą zagrożenia. Mazowiecki Lekarz Weterynarii wydał szereg zakazów i nakazów dla mieszkańców.

Wścieklizna na Mazowszu. Są obostrzenia

Do odwołania zabrania się organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Niedozwolone jest także prowadzenie polowań i odłowów zwierząt łownych, za wyjątkiem odstrzałów sanitarnych dzików.

Eksperci nakazują trzymanie psów na smyczy lub na ogrodzonej działce. Zakazuje się trzymania kotów w zamknięciu. Co więcej, każdy, kto zostanie ugryziony przez dzikie zwierzę powinien niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy.

W celu samodzielnej, pierwszej pomocy koniecznie należy dokładnie oczyścić ranę przy użyciu ciepłej wody z mydłem. Pod żadnym pozorem nie należy przedwcześnie tamować krwawienia. - Krew może też wypłukać wirusa z rany - zapewnia inspektor. - W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia - przypomina Paweł Jakubczak.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl zdjęcie główne: wawainfo.pl

Tagi: Wawer Wesoła
Powiązane