wawainfo.pl > Wiadomości > Coraz wiecęj zwierząt chorych na wściekliznę w Warszawie
Jakub Bujnik
Jakub Bujnik 19.03.2022 03:35

Coraz wiecęj zwierząt chorych na wściekliznę w Warszawie

Lis
Jan BIELECKI/East News

Od początku roku wykryto 84 przypadki wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego. Ostatnie zachorowania odnotowano w powiatach: garwolińskim, kozienickim, otwockim i wołomińskim oraz na terenie dzielnicy Wawer m.st. Warszawy.

Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwił ostrzega mieszkańców województwa mazowieckiego przed chorymi zwierzętami. Jak informuje, na obszarze naszego województwa wciąż są odnotowywane nowe przypadki wścieklizny u zwierząt.

- Apeluję do Państwa o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania dzikich zwierząt na swojej drodze. Pamiętajmy o tym, że lisy, jeże, nietoperze i inne mogą być zarażone wścieklizną. Nawet jeśli zobaczymy ranne zwierzę i chcemy mu pomóc, nie dotykajmy go. Należy powiadomić odpowiednie służby. Nie podejmujmy działań na własną rękę. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane – powiedział Wojewoda Mazowiecki, Konstanty Radziwił.

Poniżej prezentujemy listę miejsc wraz z datami, w których potwierdzono przypadki wścieklizny u zwierząt:

  • 23 lipca - Wesoła - Mazowiecki Park Krajobrazowy - lis

  • 2 września - Wawer - okolice ul. Wiązowskiej 47 - lis

  • 6 września - Wawer - ul. Krajobrazowa 5 - lis

  • 11 października - Wawer - ul. Wolęcińska - lis

  • 18 października - Targówek - ul. Janowiecka 77 - jenot

  • 22 października - Wawer - ul. Podkowy 93 - lis

  • 29 października - Wawer - ul. Podkowy 133 - lis

  • 29 października - Wawer - ul. Patriotów - lis

Jak się jednak okazuje chorują nie tylko dzikie zwierzęta. W podwarszawskiej Zielonce, 5 listopada stwierdzono wścieklizne u kota. Wcześniej w październiku w powiecie Otwockim zakażenie wykryto u psa.

25 października Wojewoda Mazowiecki zmienił obszar zagrożony wystąpieniem zjawiska wścieklizny w Warszawie na następujący: Wawer, Wesoła, Targówek (część dzielnicy ograniczoną od zachodu ul. Radzymińską), Rembertów, Praga Południe (część dzielnicy ograniczoną od południa linią kolejową przebiegającą wzdłuż ul. Makowej).

Poza Warszawą obszar zagrożony obejmuje powiat miński, otwocki, garwoliński, kozienicki, radomski, miasto Radom, zwoleński oraz wołomiński.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie

Powiązane