wawainfo.pl > Wiadomości > 28 przypadków wścieklizny na Mazowszu. Zagrożone m.in. Wawer i Wesoła
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 17.06.2022 02:02

28 przypadków wścieklizny na Mazowszu. Zagrożone m.in. Wawer i Wesoła

Jan BIELECKI/East News
wawainfo.pl

Wobec 28 przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt odnotowanych na terenie Mazowsza restrykcjami objęto część województwa i stolicy. Na zagrożonych terenach nie wolno wypuszczać kotów z domu, a psy mogą być wyprowadzane wyłącznie na smyczy – informuje "Gazeta Wyborcza".

Ze względu na kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt, jakie zostały stwierdzony na terenie województwa, wojewoda mazowiecki zdecydował o rozszerzeniu obszaru uznawanego za zagrożony.

Jak podaje "Wyborcza", od teraz objęto nim również powiat kozienicki i radomski. Restrykcje obowiązują również w samej Warszawie.

Wścieklizna na Mazowszu. Część Warszawy obszarem zagrożonym

W stolicy terenem zagrożonym jest część dzielnicy Wawer. Obszar ogranicza Mazowiecki Park Krajobrazowy (od północy), ul. Kwitnącej Akacji (od zachodu), a także ul. Izbicka, Złotej Jesieni iZagórzańska (od południa).

Restrykcje dotyczą również części dzielnicy Wesoła. Teren zagrożony to fragment ograniczony od północy linią kolejową, od zachodu – ul. I Praskiego Pułku, a od strony południowej – ul. Trakt Brzeski.

Wobec potwierdzonych przypadków wścieklizny terenami zagrożonymi są również Sulejówek, Mińsk Mazowiecki i Halinów, powiaty otwocki, garwoliński, kozienicki i radomski, a także gminy Mińsk Mazowiecki, Siennica, Dębe Wielkie i Latowicz – przekazał dziennik.

Niebezpieczeństwo również dla ludzi

Na wymienionych obszarach niedozwolone jest wypuszczania z domu kotów. Psy można zaś wyprowadzać jedynie, trzymając je na smyczy i spuszczając wyłącznie na terenie zamkniętym.

Ograniczenia obejmują również zwierzęta gospodarskie, które należy trzymać wewnątrz zamkniętego wybiegu.

Warto pamiętać, że wścieklizna może być groźna również dla ludzi, którzy zarażą się nią od zwierząt. Możliwymi konsekwencjami są zapalenie mózgu, zatrzymanie krążenia i oddychania, a w konsekwencji śpiączka oraz śmierć.

W przypadku zwierząt zakażenie prowadzi do niedowładów i porażenia kończyn oraz zgonu.

Tereny uznane za zagrożone muszą zostać oznaczone specjalnymi tabliczkami z właściwą informacją.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: warszawa.wyborcza.pl Zdjęcie główne: wawainfo.pl

Tagi: Wawer Wesoła
Powiązane