wawainfo.pl
/EAST NEWS

/EAST NEWS

Zabiegi pielęgnacyjne w warszawskich lasach. Na czym polegają?

11 Października 2021

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

W warszawskich lasach rozpoczynają się zabiegi pielęgnacyjne. Głównymi celami tych działań są poprawa zdrowotna drzewostanów i zwiększenie bioróżnorodności. Pierwsze prace ruszyły w dzielnicy Wesoła, kolejne planowane są jeszcze w Wawrze, na Ursynowie, Bemowie, Białołęce i Bielanach.

Okres jesieni to czas, w którym na terenach leśnych prowadzonych jest mnóstwo prac pielęgnacyjnych. Zakres zabiegów może być bardzo szeroki - od wycinki drzew w ramach tak zwanej „trzebieży”, po wprowadzanie nowych nasadzeń ze względu na przebudowę drzewostanów. Szczegółowe wytyczne w tym zakresie określają Plany Urządzenia Lasu - to dokumenty opracowywane raz na 10 lat, w których określa się strukturę danego lasu oraz jakie działania należy podjąć, aby wzmacniać jego stabilność i zapewnić trwałość. 

nagranie

Z jednej strony przemówienie Tuska, z drugiej Bąkiewicza. Jest nagranie

CZYTAJ DALEJ

Czym dokładnie zajmują się leśnicy?

Główne zabiegi pielęgnacyjne to tak zwana “trzebież”. Polega na usuwaniu w lesie konkretnych pojedynczych drzew. Chodzi o drzewa w złym stanie - zamierające, zasiedlone przez szkodniki, z widocznymi objawami chorobowymi lub uszkodzeniami.

W trakcie trzebieży likwidowane są też obce, w tym inwazyjne gatunki drzew, a także część drzew zdrowych, rosnących zbyt gęsto. Jak informuje Urząd m.st. Warszawy, wycinka tych ostatnich ma na celu stworzenie przestrzeni dla sąsiadujących drzew w celu rozbudowy ich koron i umożliwienia optymalnego wzrostu. Dzięki usunięciu pojedynczych egzemplarzy, inne drzewa mają do dyspozycji więcej zasobów, dzięki czemu mogą lepiej i stabilniej się rozwijać.

Zdarzają się też sytuacje, że pracownicy Lasów Miejskich — Warszawa muszą przeprowadzić wycinkę, aby usunąć drzewa zlokalizowane blisko szlaków komunikacyjnych, których stan bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu.

Gdzie będą prowadzone prace?

Jak podaje miasto, aktualnie zabiegi są wykonywane w dzielnicy Wesoła, (okolice ulic: Warszawskiej, Podleśnej, Wawerskiej, Mickiewicza i Asnyka) i potrwają do końca roku. Prace będą też prowadzone w innych dzielnicach Warszawy: Wawer (Las Matki Mojej), Ursynów (Las Kabacki), Bemowo (Las Bemowo), Białołęka (okolice ul. Płochocińskiej) i Bielany (otulina rezerwatu „Las Bielański”). Leśnicy przewidują, że również w tych miejscach uda się zakończyć prace do końca roku. Miejsca objęte zabiegami zostaną odpowiednio oznakowane przez pracowników Lasów Miejskich — Warszawa.

Wiesz, kim są ci samorządowcy? Na pytanie nr 9 mało kto odpowiada

Pytanie 1 z 9

Paweł Rabiej był

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Ruszyła doroczna akcja zbierania orzechów i żołędzi dla zwierząt z warszawskiego zoo

  • Przejście dla pieszych na placu Bankowym w końcu z sygnalizacją. ZDM ogłosił przetarg na budowę

  • Policja wydała ważny apel w sprawie włamań do mieszkań


Źródło: Urząd m.st. Warszawa

Stanisław WęgrowskiAutor

Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >
Pixabay/_Alicja_

Wiadomości

Nie żyje Zofia Gordon ps. "Iskra". Była sanitariuszką z Powstania Warszawskiego

Czytaj więcej >