Andrzej Duda zorganizował Dożynki Prezydenckie przed Pałacem Namiestnikowskim. Wystawiono wielką scenę, a głowę państwa otaczali tancerze. Istne tłumy celebrowały tegoroczne żniwa.- Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne - deklarował Andrzej Duda.Święto plonów w Pałacu Prezydenckim. pic.twitter.com/BRsaPLiHGT— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) September 19, 2021
Andrzej Duda podpisał w niedzielę ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, trzech kamienic przy ulicy Królewskiej oraz Pałacu Brühla. Koszt przedsięwzięcia to miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat.Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. W trakcie wydarzenia nie zabrakło odniesień do strat poniesionych przez Polskę podczas okupacji. Warto pamiętać, że Pałac Saski został zburzony przez wojska niemieckie po upadku powstania warszawskiego, w grudniu 1944 roku.– Bezczelnością jest twierdzenie, że my, Polacy, i Polska jest komukolwiek cokolwiek winna w związku z II wojną światową – mówił w niedzielę Andrzej Duda.Prezydent podkreślał, że "to nie my rozpętaliśmy wojnę", a naród polski był jedną z jej licznych ofiar.
Podpisujący ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego Andrzej Duda podkreślał, że "Polska była ofiarą II wojny światowej". Prezydent za "bezczelność" uznał twierdzenie, że "Polacy i Polska są komukolwiek cokolwiek winni".Prezydent podpisał dziś ustawę dotyczącą odbudowy Pałacu Saskiego, kamienic przy ulicy Królewskiej, a także Pałacu Brühla. Inwestycja pochłonie blisko 2,5 mld zł w trakcie najbliższych dziesięciu lat.Najszerzej komentowana jest decyzja o zrekonstruowaniu pierwszego z historycznych budynków. Przypomnijmy, że został on zburzony przez wojska niemieckie w grudniu 1944 roku, już po upadku powstania warszawskiego.
Marsz Niepodległości będzie miał charakter państwowy. W wydarzeniu jednak nie weźmie udziału ani prezydent Andrzej Duda ani premier Mateusz Morawiecki. Pierwszy z nich na razie nie ma tego w planie, drugi będzie w tym czasie w Krakowie.We wtorek rząd zdecydował o nadaniu uroczystości charakteru państwowego. Na pewno podczas Marszu Niepodległości nieobecny będzie premier Mateusz Morawiecki, który w tym czasie będzie w Krakowie.- Premier bierze udział w innych uroczystościach związanych ze Świętem Niepodległości, w tym w uroczystościach odbywających się w Krakowie - przekazał TVN24 rzecznik rządu Piotr Mueller.A co z prezydentem Andrzejem Dudą? Jak informuje szef jego gabinetu - prezydent w tym momencie nie ma Marszu Niepodległości w swoich planach.- Nie chce tutaj dywagować w tym momencie, na razie prezydent nie ma tego w swoim planie - powiedział TVN24, szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
30 czerwca Młodzież Wszechpolska wysypała przed Ambasadą Izraela w Warszawie ceglany gruz i postawiła w nim tablicę z napisem: "Oto wasze mienie".Skrajnie prawicowe ugrupowanie chciało w ten skandaliczny sposób wyrazić swoje stanowisko w sprawie zmian w Kodeksie postępowania administracyjnego.Przewodnicząca Związku Gmin oraz naczelny rabin Polski żądają "potępienia tego czynu". Prezydent RP milczy.