wawainfo.pl > Wiadomości > Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie. Prezydent podpisał ustawę
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 03:37

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie. Prezydent podpisał ustawę

andrzej duda - podpis
(zdjęcie ilustracyjne) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Andrzej Duda podpisał w niedzielę ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, trzech kamienic przy ulicy Królewskiej oraz Pałacu Brühla. Koszt przedsięwzięcia to miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. W trakcie wydarzenia nie zabrakło odniesień do strat poniesionych przez Polskę podczas okupacji. Warto pamiętać, że Pałac Saski został zburzony przez wojska niemieckie po upadku powstania warszawskiego, w grudniu 1944 roku.

– Bezczelnością jest twierdzenie, że my, Polacy, i Polska jest komukolwiek cokolwiek winna w związku z II wojną światową – mówił w niedzielę Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że "to nie my rozpętaliśmy wojnę", a naród polski był jedną z jej licznych ofiar.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Inwestycja pochłonie miliardy

W trakcie uroczystości złożenia podpisu pod ustawą prezydent wskazywał na konieczność zwrócenia Pałacu Saskiego nie tylko mieszkańcom Warszawy, ale wszystkim Polakom.

Andrzej Duda zaznaczył przy tym, że naród polski "nie musi niczego zwracać nikomu innemu". – To nam są winni ogromne pieniądze za straty, które ponieśliśmy w czasie II wojny światowej – przekonywał.

Prezydent wskazał, że choć odbudowa Pałacu Saskiego powinna nastąpić dawno temu, dotychczas państwo "cały czas podnosiło się z ruin".

Dopiero teraz śmiało możemy powiedzieć, że stajemy się państwem, które wchodzi do ligi państw zamożnych – mówił Duda w Pałacu Prezydenckim. – Także dzięki mądrej polityce w ostatnich latach.

Prawie 2,5 mld w dziesięć lat

W uzasadnieniu do projektu ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, trzech kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, a także Pałacu Brühla przewidywano, że łączny koszt przedsięwzięć na przestrzeni dziesięciu lat wyniesie około 2 mld 453 mln 230 tys. zł.

Jeszcze w 2021 roku inwestycja ma pochłonąć 20,42 mln zł z budżetu państwa. W ciągu najbliższych lat koszty będą systematycznie rosnąć, by w samym roku 2026 wynieść 673,28 mln zł.

Odbudowany Pałac Saski ma stanowić przestrzeń dla instytucji kulturalnych. Pałac Brühla ma stać się nową siedzibą Senatu, a wspomniane kamienice przy ul. Królewskiej – siedzibą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wawainfo.pl Zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Powiązane