wawainfo.pl

(zdjęcie ilustracyjne) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie. Prezydent podpisał ustawę

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Wrzesiński

Andrzej Duda podpisał w niedzielę ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, trzech kamienic przy ulicy Królewskiej oraz Pałacu Brühla. Koszt przedsięwzięcia to miliardy złotych w ciągu dziesięciu lat.

Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. W trakcie wydarzenia nie zabrakło odniesień do strat poniesionych przez Polskę podczas okupacji. Warto pamiętać, że Pałac Saski został zburzony przez wojska niemieckie po upadku powstania warszawskiego, w grudniu 1944 roku.

– Bezczelnością jest twierdzenie, że my, Polacy, i Polska jest komukolwiek cokolwiek winna w związku z II wojną światową – mówił w niedzielę Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że "to nie my rozpętaliśmy wojnę", a naród polski był jedną z jej licznych ofiar.

Odbudowa Pałacu Saskiego. Inwestycja pochłonie miliardy

W trakcie uroczystości złożenia podpisu pod ustawą prezydent wskazywał na konieczność zwrócenia Pałacu Saskiego nie tylko mieszkańcom Warszawy, ale wszystkim Polakom.

Andrzej Duda zaznaczył przy tym, że naród polski "nie musi niczego zwracać nikomu innemu". – To nam są winni ogromne pieniądze za straty, które ponieśliśmy w czasie II wojny światowej – przekonywał.

Prezydent wskazał, że choć odbudowa Pałacu Saskiego powinna nastąpić dawno temu, dotychczas państwo "cały czas podnosiło się z ruin".

Dopiero teraz śmiało możemy powiedzieć, że stajemy się państwem, które wchodzi do ligi państw zamożnych – mówił Duda w Pałacu Prezydenckim. – Także dzięki mądrej polityce w ostatnich latach.

Prawie 2,5 mld w dziesięć lat

W uzasadnieniu do projektu ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, trzech kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie, a także Pałacu Brühla przewidywano, że łączny koszt przedsięwzięć na przestrzeni dziesięciu lat wyniesie około 2 mld 453 mln 230 tys. zł.

Jeszcze w 2021 roku inwestycja ma pochłonąć 20,42 mln zł z budżetu państwa. W ciągu najbliższych lat koszty będą systematycznie rosnąć, by w samym roku 2026 wynieść 673,28 mln zł.

Odbudowany Pałac Saski ma stanowić przestrzeń dla instytucji kulturalnych. Pałac Brühla ma stać się nową siedzibą Senatu, a wspomniane kamienice przy ul. Królewskiej – siedzibą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Protestujący na dachu przy siedzibie Ministerstwa Kultury. Walczą o wolne media

  • Akcja policjantów na S8. Kontrolują autokary

  • Pan położył się i zasnął na siedzeniach w metrze. Co można zrobić w takiej sytuacji?

Źródło: wawainfo.pl Zdjęcie główne: (zdjęcie ilustracyjne) ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

66-latek zasłabł na klatce. Reanimował go sąsiad, niestety mężczyzna nie żyje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszystko się nagrało. Sprzedawcy w sklepie nie wytrzymali, ludzie bili się o klapki
Czytaj więcej >

Wiadomości

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
Czytaj więcej >

Wiadomości

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu
Czytaj więcej >

Wiadomości

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach
Czytaj więcej >
Konrad Wrzesiński

Absolwent American Studies Center. Prywatnie miłośnik sportu i literatury pięknej, w szczególności polskiej i rosyjskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]