wawainfo.pl > Wiadomości > Prezydent ułaskawił Jana Śpiewaka. Miejski aktywista podziękował Andrzejowi Dudzie
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:24

Prezydent ułaskawił Jana Śpiewaka. Miejski aktywista podziękował Andrzejowi Dudzie

Jan Śpiewak ułaskawiony przez prezydenta
Facebook Jan Śpiewak

Aktywista Jan Śpiewak

Jan Śpiewak, aktywista miejski i współtwórca stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, od lat angażuje się w nagłaśnianie nieprawidłowości w przebiegu tzw. "dzikiej reprywatyzacji" w Warszawie oraz w innych rejonach kraju. Śpiewak w swoich publikacjach na łamach prasy lub w mediach społecznościowych wskazuje podejrzane powiązania między politykami, biznesmenami, prawnikami i przestępcami, które w niektórym przypadkach mogą świadczyć o wykorzystywaniu luk prawnych dotyczących reprywatyzacji do wzbogacenia się poprzez przejęcie nieruchomości w imieniu ich (niekiedy już nieżyjących) spadkobierców. 

Proces Jana Śpiewaka

Ze względu na liczne krytyczne czy wprost oskarżycielskie wypowiedzi pod adresem polityków i biznesmenów zamieszanych zdaniem Śpiewaka w niezgodne z prawem praktyki około-reprywatyzacyjne stał się osobą kontrowersyjną i złożono przeciw niemu wiele pozwów. Jedna z takich spraw zakończyła się prawomocnym wyrokiem. Chodzi o sprawę Bogumiły Górnikowskiej, córki Zbigniewa Ćwiąkalskiego. Poszło o jego stwierdzenie że mecenas Górnikowska "przejęła w 2010 roku metodą na 118-letniego kuratora kamienicę na warszawskiej Ochocie". W wyniku wytoczonego aktywiście przez Górnikowską procesu o zniesławienie Śpiewak został skazany na 5 tys. zł grzywny i 10 tys. złotych nawiązki.

Akt łaski dla Śpiewaka

W czwartek  wieczorem prezydent Andrzej Duda wydał akt łaski dla Jana Śpiewaka, który wcześniej zwrócił się do niego z wnioskiem o ułaskawienie. Dotychczasowi sojusznicy Śpiewaka mogli mu mieć za złe ten gest, który daje się odczytywać jako deklaracja polityczna. W swoim piątkowym wpisie na Facebooku Śpiewak nie składa jednak deklaracji poparcia żadnej ze stron politycznego sporu. "Dziękuję Prezydentowi za akt łaski. Zawsze stałem po stronie ludzi i działałem w interesie publicznym. Mimo to jestem jedyną osobą dwukrotnie skazaną prawomocnym karnym wyrokiem w związku z aferą reprywatyzacyjną" - czytamy na profilu aktywisty. "Dalej będę walczył z niesprawiedliwością, korupcją i tymi, którzy dla własnego zysku chcą krzywdzić ludzi, bez względu na to jak drogie garnitury noszą i do jakiej partii przynależą" - dodał Śpiewak.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Powiązane