wawainfo.pl > Ulice > Ochota i Żoliborz w strefie płatnego parkowania
Jakub Bujnik
Jakub Bujnik 19.03.2022 03:35

Ochota i Żoliborz w strefie płatnego parkowania

Strefa Płatnego Parkowania
Pawel Wodzynski/East News

Od poniedziałku 15 listopada, Ochota oraz Żoliborza zostają objęte Strefą Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. To największe poszerzenie strefy w historii. Zmiana, jak zapowiada ratusz - ma ulżyć mieszkańcom obu dzielnic, które służyły dotąd za darmowy parking dla osób spoza dzielnicy.

Mieszkańcy Ochoty i Żoliborza będą mieli prawo do abonamentu, który uprawnia do bezpłatnego postoju. Pozostali kierowcy za parkowanie muszą zapłacić. Według stołecznego ratusza, ma to zachęcić kierowców do krótszego postoju lub przesiadki do transportu publicznego, zamiast pozostawiania auta na cały dzień na terenie płatnej strefy.

- Obie dzielnice są położone blisko centrum, co skłania część kierowców dojeżdżających z przedmieść do zaparkowania tu auta i przesiadki na metro lub tramwaj. Wprowadzenie SPPN ma zapobiec temu zjawisku - informuje Monika Beuth-Lutyk, rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy.

W ramach rozszerzenia strefy znakowane są miejsca postojowe na ponad 250 ulicach o łącznej długości 140 km. Powierzchnia, o którą powiększyła się Strefa Płatnego Parkowania Niestrzeżonego jest niemal równa powierzchni, jaką obejmowała cała strefa jeszcze 2 lata temu.

- Liczba płatnych miejsc postojowych zwiększa się do 52 tys. - to niemal tyle, co w sześciu największych miastach w Polsce łącznie - dodaje Monika Beuth-Lutyk.

Mieszkańcy Ochoty i Żoliborza mogą wybrać spośród 2 rodzajów abonamentu na parkowanie. Do wyboru jest abonament rejonowy (obowiązujący na niewielkim obszarze wokół domu) lub abonament obszarowy (uprawniający do bezpłatnego postoju na dużym obszarze, obejmującym ok. tysiąca miejsc).

- W pierwszych dniach funkcjonowania strefy nie będą pobierane kary. Obecnie kluczowej jest, aby informacja o ich uruchomieniu dotarła do wszystkich mieszkańców - informuje Jakub Dybalski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich.

To jednak nie koniec zmian jakie Warszawa chce wprowadzić w temacie płatnego parkowania. Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące zmian na ulicach Saskiej Kępy, Mokotowa i Pragi-Północ.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, Urząd m.st. Warszawy, Zarząd Dróg Miejskich

Powiązane