wawainfo.pl > Cmentarze

Cmentarze

cmentarze

Płock
17.06.2022 02:02 Płock: wichura zniszczyła nagrobki na cmentarzach przy Alejach Kobylińskiego

Płock: wichura połamała drzewa stojące na dwóch cmentarzach przy Alejach Kobylińskiego. Wiele nagrobków zostało zniszczonych. Uszkodzeniu uległ zarówno cmentarz parafialny, jak i zabytkowy. Wiatr wyrywał drzewa z korzeniami, a te spadały na płyty nagrobne.

Cmentarz Bródnowski
19.03.2022 03:37 Robotnicy chcieli przygnieść Panią Ewę płytą nagrobną

67-letnia Ewa Wrzesińska nie spodziewała się tego co ją spotka podczas wizyty na grobach przed zbliżającym się Świętem Zmarłych. Sprzed pomniku jej bliskich po 60 latach zniknęła ławka. Przy próbie wyjaśnień z pracującymi obok kamieniarzami - usłyszała, że jedna z płyt może zaraz spaść ... na nią. A wszystko przez sentyment do ławki.Kobieta nie wierzyła własnym oczom, gdy po kilkudziesięciu latach ławka z metalowym stelażem i zielonymi deskami, po prostu zniknęła. Jak relacjonowała dziennikarzom Super Expressu - w ziemi zostały jedynie cztery kikuty po odciętych nogach. Ławka nie miała dla Pani Ewy wartości materialnej, natomiast miała wartość sentymentalną gdyż stawiała ją jej mama, która w międzyczasie zmarła.- W ubiegły poniedziałek przyszłam na cmentarz posprzątać grób mojej mamy przed zbliżającym się świętem. Stanęłam zdumiona . Ławka, która była tu wmurowana prawie 60 lat temu zniknęła - opowiedziała pani Ewa Super Expressowi.Kobieta podczas wizyty na cmentarzu zauważyła pracujących obok robotników z firmy kamieniarskiej. Była pewna, że to właśnie Ci panowie są odpowiedzialni za wycięcie ławki. Według niej, dzięki przesunięciu ławki, kamieniarze mieliby lepszy dostęp do budowanego pomnika. Między kobietą a robotnikami doszło do szarpaniny.Według relacji Pani Ewy, jeden z robotników miał wygrażać się wobec niej słowami - Przejedziemy pani po nogach. Przy czym drugi wtórował mu - Zaraz może na panią ta płyta przypadkiem upaść. Sprawę zgłosiła na policję. Zanim jednak patrol dotarł na miejsce - robotników już tam nie było.Oprócz policji Pani Ewa zgłosiła sprawę do zarządu cmentarza. Ten jednak co do samej ławki - rozkłada ręce - gdyż zarząd nie odpowiada za szkody, kradzieże czy zdarzenia losowe.

cmentarz
19.03.2022 03:34 Wszystkich Świętych. Utrudnienia na warszawskich drogach

Kierowcy, którzy planują 1 listopada udać się na cmentarze samochodami, powinni przygotować się na utrudnienia. Sprawdziliśmy, co zmieni się na warszawskich ulicach i na co trzeba być gotowym. Lista modyfikacji okazuje się naprawdę długa."W rejonie cmentarzy będą wprowadzone znaczne zmiany w organizacji ruchu. Niektóre ulice zostaną wyłączone z ruchu samochodów indywidualnych, a poruszać się nimi będą mogły wyłącznie pojazdy komunikacji miejskiej, TAXI oraz posiadaczy identyfikatorów „H” (dla prowadzących działalność handlową), „T” (dla osób z niepełnosprawnościami, pracowników instytucji mieszczących się przy danej ulicy i mieszkańców) i „M” (służby miejskie i państwowe oraz placówki dyplomatyczne) wydawanych przez Zarząd Dróg Miejskich" - informuje w komunikacie stołeczny ratusz.

cmentarz
19.03.2022 03:34 Wszystkich Świętych. Zmiany w warszawskiej komunikacji miejskiej

Wszystkich Świętych. Warszawiacy, jak co roku, wyruszą tłumnie na cmentarze, wspominać swoich zmarłych najbliższych. Jeśli tego dnia planujecie zdecydować się na podróż komunikacją miejską, warto się do tego odpowiednio przygotować, gdyż na przystanku może czekać na was niespodzianka.Przedstawiciele stołecznego ratusza poinformowali już, jak 1 listopada kursować będą warszawskie autobusy. Na jakie zmiany trzeba być gotowym? Przede wszystkim na przystankach pojawią się dodatkowe, dedykowane linie pojazdów.Od soboty, 16 października:C40: METRO MŁOCINY – J. Kasprowicza – Sokratesa – Wólczyńska – Opłotek – Palisadowa – K. Wóycickiego – CM.PÓŁNOCNY-BRAMA GŁ. – CM. PÓŁNOCNY-BRAMA PŁD. – Wólczyńska – Estrady – Dziekanowska – CM. PÓŁNOCNY-BRAMA ZACH.Weekend 23-24 października:C09: METRO MŁOCINY – T. Nocznickiego – Wólczyńska – Opłotek – Palisadowa – K. Wóycickiego – CM. PÓŁNOCNY-BRAMA GŁ. (powrót: K. Wóycickiego – Wólczyńska).C11: BRÓDNO-PODGRODZIE – Chodecka – Matki Teresy z Kalkuty – św. Wincentego – S. Starzyńskiego – most Gdański – Z. Słomińskiego – rondo Zgrupowania AK „Radosław” – Okopowa – Powązkowska – POWĄZKI-CM. WOJSKOWY.Tramwaj C1: ANNOPOL – Annopol – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – św. J. Odrowąża – S. Starzyńskiego – most Gdański – Z. Słomińskiego – rondo Zgrupowania AK „Radosław” – Okopowa – al. „Solidarności” – Wolska – CM. WOLSKI.

Jakub Kaminski/East News
19.03.2022 03:30 Zerowaste dla Bielan nawet na cmentarzu. Mieszkańcy mogą zostawiać znicze na specjalnym regale

Zniczodzielnia to najnowsza inicjatywa na Bielanach realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na Cmentarzu Północnym ustawiono specjalne regały, na których mieszkańcy mogą zostawiać znicze bez wkładów. W ten sposób Bielany chcą promować koncepcję zero waste.