wawainfo.pl
Narodowa kwarantanna podczas pandemii COVID-19 we Wrocławiu. Zamknięta brama cmentarza osobowickiego.

Wikimedia Commons, Fallaner, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl [zdjęcie wykadrowane]

Eksperci nie mają wątpliwości, to musi się wydarzyć. 1 listopada trzeba zamknąć wszystkie cmentarze

8 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

1 listopada cmentarze powinny pozostać zamknięte, a wizyty na grobach Polacy powinni rozłożyć na kilka weekendów. Zdaniem eksperta tylko w ten sposób uda się uniknąć wzrostu zakażeń związanego z tłokiem na cmentarzach na Wszystkich Świętych.

1 listopada cmentarze powinny pozostać zamknięte - twierdzi ekspert

1 listopada cmentarze powinny pozostać zamknięte, a planowane zwykle na Wszystkich Świętych wizyty na grobach należałoby rozłożyć na kilka weekendów. Zdaniem eksperta pulmonologa, Pawła Grzesiowskiego - tylko w ten sposób możemy uniknąć ryzyka ogromnego wzrostu zakażeń w związku z tłokiem na cmentarzach oraz zintensyfikowanymi kontaktami rodzinnymi w tym okresie. - Zastanówmy się, Wszystkich Świętych to nie tylko wizyta na cmentarzu, to także spotykanie się całych rodzin, wspólne spędzanie czasu. Nagle 20 milionów ludzi zacznie się przemieszczać po całej Polsce. Co więcej, 1 listopada jest w tym roku w niedzielę, a zatem to będzie cały weekend - cytuje Grzesiowskiego RMF24.pl. Ekspert zwraca uwagę na jeszcze jeden ryzykowny czynnik powiązany z rodzinnymi wyjazdami na groby 1 listopada. Jest nim mianowicie większe ryzyko wypadków drogowych, które poskutkują koniecznością hospitalizowania wielu rannych. Tymczasem w dobie w drugiej fali epidemii, gdy od liczby wolnych miejsc w szpitalach zależy sprawność radzenia sobie kraju z koronawirusem, takie dodatkowe obciążenie może sparaliżować polskie szpitale.

Kiedy odwiedzić groby?

Według Grzesiowskiego zamknięcie cmentarzy na 1 listopada należałoby jednak ogłosić z odpowiednim wyprzedzeniem, aby Polacy mogli przygotować się do takich ograniczeń i zaplanować rodzinne wizyty na grobach w innym terminie. Ogłoszenie zakazu dzień przed Wszystkich Świętych mogłoby wywołać negatywne reakcje społeczne. - Wtedy ludzie dostaliby szału - mówi przywoływany przez RMF24.pl Grzesiowski. Zdaniem eksperta rząd powinien zaapelować do Polaków o wstrzymanie się od wyjazdów na Wszystkich Świętych lub przynajmniej ograniczenie ich do jednego województwa.

Rząd nie planuje zamykać cmentarzy na 1 listopada

Mimo płynących od ekspertów ostrzeżeń, rząd nie planuje zamykać cmentarzy na Wszystkich Świętych. - Nie ma takich planów, byśmy wprowadzili zakaz poruszania się na 1 listopada. Obecnie na cmentarzach obowiązuje nakaz dystansu. Jednak na początku października minister zdrowia Waldemar Kraska nie wykluczał ograniczeń ruchu w okresie Wszystkich Świętych, niewykluczone więc, że wraz z kolejnymi wzrostami zakażeń resort zdrowia znowu zmieni zdanie w tej kwestii.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >