Eksperci nie mają wątpliwości, to musi się wydarzyć. 1 listopada trzeba zamknąć wszystkie cmentarze

Autor Julian Bakuła - 8 Października 2020
Narodowa kwarantanna podczas pandemii COVID-19 we Wrocławiu. Zamknięta brama cmentarza osobowickiego.Źródło: Wikimedia Commons, Fallaner, licencja: https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/deed.pl [zdjęcie wykadrowane]

1 listopada cmentarze powinny pozostać zamknięte, a wizyty na grobach Polacy powinni rozłożyć na kilka weekendów. Zdaniem eksperta tylko w ten sposób uda się uniknąć wzrostu zakażeń związanego z tłokiem na cmentarzach na Wszystkich Świętych. Taką decyzję należałoby jednak ogłosić z odpowiednim wyprzedzeniem, tymczasem póki co rząd deklaruje, że nie ma w planach zamknięcia cmentarzy na 1 listopada.

1 listopada cmentarze powinny pozostać zamknięte - twierdzi ekspert

1 listopada cmentarze powinny pozostać zamknięte, a planowane zwykle na Wszystkich Świętych wizyty na grobach należałoby rozłożyć na kilka weekendów. Zdaniem eksperta pulmonologa, Pawła Grzesiowskiego - tylko w ten sposób możemy uniknąć ryzyka ogromnego wzrostu zakażeń w związku z tłokiem na cmentarzach oraz zintensyfikowanymi kontaktami rodzinnymi w tym okresie. - Zastanówmy się, Wszystkich Świętych to nie tylko wizyta na cmentarzu, to także spotykanie się całych rodzin, wspólne spędzanie czasu. Nagle 20 milionów ludzi zacznie się przemieszczać po całej Polsce. Co więcej, 1 listopada jest w tym roku w niedzielę, a zatem to będzie cały weekend - cytuje Grzesiowskiego RMF24.pl. Ekspert zwraca uwagę na jeszcze jeden ryzykowny czynnik powiązany z rodzinnymi wyjazdami na groby 1 listopada. Jest nim mianowicie większe ryzyko wypadków drogowych, które poskutkują koniecznością hospitalizowania wielu rannych. Tymczasem w dobie w drugiej fali epidemii, gdy od liczby wolnych miejsc w szpitalach zależy sprawność radzenia sobie kraju z koronawirusem, takie dodatkowe obciążenie może sparaliżować polskie szpitale.

Kiedy odwiedzić groby?

Według Grzesiowskiego zamknięcie cmentarzy na 1 listopada należałoby jednak ogłosić z odpowiednim wyprzedzeniem, aby Polacy mogli przygotować się do takich ograniczeń i zaplanować rodzinne wizyty na grobach w innym terminie. Ogłoszenie zakazu dzień przed Wszystkich Świętych mogłoby wywołać negatywne reakcje społeczne. - Wtedy ludzie dostaliby szału - mówi przywoływany przez RMF24.pl Grzesiowski. Zdaniem eksperta rząd powinien zaapelować do Polaków o wstrzymanie się od wyjazdów na Wszystkich Świętych lub przynajmniej ograniczenie ich do jednego województwa.

Dzisiaj grzeje:
1. Jasnowidz Jackowski ostrzega: ten tydzień będzie kluczowy. Zapadnie nagła decyzja, zmieni losy Polaków
2. Żółte strefy zagłuszyły, niewielu zwróciło uwagę. Premier powiedział o lockdownie, nie pozostawił wątpliwości
3. Atak szerszeni na Mazowszu. Na karetkę nie było już czasu

Rząd nie planuje zamykać cmentarzy na 1 listopada

Mimo płynących od ekspertów ostrzeżeń, rząd nie planuje zamykać cmentarzy na Wszystkich Świętych. - Nie ma takich planów, byśmy wprowadzili zakaz poruszania się na 1 listopada. Obecnie na cmentarzach obowiązuje nakaz dystansu. Jednak na początku października minister zdrowia Waldemar Kraska nie wykluczał ograniczeń ruchu w okresie Wszystkich Świętych, niewykluczone więc, że wraz z kolejnymi wzrostami zakażeń resort zdrowia znowu zmieni zdanie w tej kwestii.

Ministerstwo Edukacji wydało pilny komunikat. Chodzi o zamknięcie szkółMinisterstwo Edukacji wydało pilny komunikat. Chodzi o zamknięcie szkółCzytaj dalej

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe obostrzenia w całym kraju. Wiemy już, co z zamknięciem szkół
  2. Nietypowy wypadek w Rudzie Śląskiej. Kto ponosi winę? - Wideo
  3. Wyszedł na spacer, znalazł martwego kolegę. Porażające odkrycie w Warszawie
  4. Pilne: są obostrzenia na 1 listopada. Policja już zapowiedziała kontrole
  5. Młody mężczyzna spadł z wiaduktu na dach samochodu. Nie zyje, tragedia na Mazowszu
  6. Ujawniono prawdziwą liczbę infekcji Covid-19. Ma się nijak do oficjalnej
Mieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeMieszkaniec Ursynowa walczy o zamknięcie katakumb. Powód? Chce chronić nietoperzeCzytaj dalej

Następny artykuł
Nie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News