wawainfo.pl

Jakub Kaminski/East News

Zerowaste dla Bielan nawet na cmentarzu. Mieszkańcy mogą zostawiać znicze na specjalnym regale

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Zniczodzielnia to najnowsza inicjatywa na Bielanach realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego. Na Cmentarzu Północnym ustawiono specjalne regały, na których mieszkańcy mogą zostawiać znicze bez wkładów. W ten sposób Bielany chcą promować  koncepcję zero waste.

Zniczodzielnia na Cmentarzu Północnym. Bielany zawalczą o kondycję środowiska

Zniczodzielnia to chwytliwa nazwa nowej inicjatywy, którą wdrażają Bielany. Koncepcja wpisuje się w projekt “Zerowaste dla Bielan” realizowany z Budżetu Obywatelskiego.

Na czym polega? Zniczodzielnia to nic innego jak specjalny regał, na którym mieszkańcy mogą zostawiać nieuszkodzone znicze bez wkładów do dyspozycji innych wiernych. Wystarczy tylko dokupić nowy wkład, a znicz będzie gotowy do użytku.

Zniczodzielnia została ustawiona na Cmentarzu Północnym. Mieszkańcy mogą odkładać znicze przy czterech wejściach. 

Bielany to nie jedyne miejsce, które postawiło na tę oryginalną inicjatywę. W 2019 r. zniczodzielnia pojawiła się również przy cmentarzu obok kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej.

Cel, który przyświeca tym projektom to przede wszystkim chęć ograniczenia marnowania rzeczy, które są nadal zdatne do użytku. W ten sposób mieszkańcy mogą zmniejszać ilość produkowanych śmieci, w tym przypadku zniczy. 

To kluczowe, ponieważ Polska uchodzi za największego producenta zniczy na świecie - w 2018 r. krajowy rynek zniczy był wart 1 mld zł. Sukcesy przedsiębiorców na tym polu stanowią jednak ogromne wyzwanie w kontekście ochrony środowiska.

Zniczodzielnia to nie wszystko. Bielany otwierają także jadłodzielnię

Zniczodzielnia to tylko jeden z projektów realizowanych w ramach “Zerowaste dla Bielan”. Inicjatorzy zamierzają otworzyć również jadłodzielnię i bank czasu. W planach jest uruchomienie programu “złota rączka dla seniora” oraz warsztatów dla mieszkańców.

Grzegorz Pietruczuk, burmistrz Bielan, przyznał, że głównym celem całej inicjatywy jest zachęcenie mieszkańców do proekologicznego zachowania. - Mam nadzieję, że popularyzowanie tego typu inicjatyw w jakimś stopniu wpłynie na ograniczenie generowanych odpadów oraz marnotrawienia nie tylko żywności, ale również przedmiotów - stwierdził zarządca.

O zmianę podejścia apelują również sami mieszkańcy, którzy utworzyli grupę “Bielany less waste”. W ostatnim czasie wolontariusze wraz z seniorami uszyli ponad tysiąc woreczków z wielorazowych torebek na zakupy i firanek.

Mieszkańcy wystartowali także z akcją “bumerang”. W osiedlowych sklepikach powstały punkty, gdzie można zostawić lub skorzystać z materiałowej torby na zakupy. W ten sposób Bielany starają się ograniczyć zużycie jednorazowych foliówek. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Do klientów wysyłali cegły zamiast towarów. Grupa oszustów wpadła w ręce policji

  • Falenica: pociąg śmiertelnie potrącił człowieka. Na miejscu jest policja

  • Bielany. Ukradli pieniądze z auta, policja prowadzi czynności

Tagi:

Podobne artykuły

Dzielnice

E-taca na Ursynowie. W jednej z parafii ofiarę można złożyć elektronicznie
Czytaj więcej >

Dzielnice

GDDKiA zażądało od wykonawcy przeglądu kanalizacji w związku z zalaniem węzła Patriotów
Czytaj więcej >

Dzielnice

Białołęka: na Żeraniu rój pszczół zatrzymał się na znaku drogowym
Czytaj więcej >

Dzielnice

Żeby dostać się na basen, trzeba czekać godzinę w upale. Jak wygląda sytuacja na warszawskich kąpieliskach?
Czytaj więcej >

Dzielnice

Problemy z kanalizacją i ciągłe zalewanie bloków na Bielanach. Problemy przy ul. Gwiaździstej i Klaudyny
Czytaj więcej >

Dzielnice

Policjanci z Targówka udaremnili próbę samobójczą. Mężczyzna został odwieziony do szpitala
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]