wawainfo.pl
Marsz 2021

Pawel Wodzynski/East News

Marsz Niepodległości 2021 wystartował. Są kontrmanifestacje

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Jakub Bujnik

Udostępnij:

Marsz Niepodległości 2021 idzie ulicami Warszawy. Na kilka godzin przed startem marszu na rondzie Dmowskiego pojawiły się tysiące osób. Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 13. Pierwsi uczestnicy pojawili się już po godzinie 11.

Na miejscu widzimy bardzo dużo biało-czerwonych flag. Obecnie formuje się czoło marszu narodowców. Rafał Bąkiewicz z platformy dał sygnał uczestnikom, aby weszli na rondo i utworzyli kolumnę.

Obywatele RP jednak informują o pierwszych incydentach, już na samym początku wydarzenia. Według ich relacji "faszystowskie bojówki Bąkiewicza" zaatakowały kontrmanifestacje. Poszkodowana miała zostać Kinga Kamińska. Policja wycofała się.

Centrum Warszawy zostało wygrodzone przez policje. Miasto usunęło kosze na śmieci, stojaki na rowery oraz kostkę brukową - która mogłaby prowokować uczestników do zamieszek.

Tras marszu przebiega od ronda Dmowskiego, przez rondo de Gaulle' i dalej alejami Jerozolimskimi. Następnie uczestnicy przejdą przez most Poniatowskiego. Wydarzenie ma zakończyć złożenie wieńców przed popiersiem Ignacego Jana Paderewskiego przy wejściu do Parku Skaryszewskiego.

Władze miasta Warszawy, w tym prezydent Rafał Trzaskowski chciały, aby Marsz Niepodległości został zdelegalizowany. Głównym powodem był fakt, że marsz narodowców w 2020 roku odbył się nielegalnie - a więc nie został spełniony warunek o cykliczności zgromadzenia.

Innego zdania był wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwił, który nadał mu taki status - na lata 2021-2023. Zażalenie na tę decyzję złożył prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski. Uważał, że marsz nie powinien się odbyć m.in. ze względów trwającej pandemii oraz powodów kontrowersyjnych.

- Tego typu manifestacje w Warszawie, która ma tak dotkliwe historyczne doświadczenia, nie powinny mieć miejsca. Wszyscy widzieliśmy, jak rok temu wyglądało to nielegalne zgromadzenie, te race wpadające do mieszkań, te wykrzykiwane hasła nienawiści i tę niesłychaną agresję - komentował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

27 października Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił zażalenie Trzaskowskiego i uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o przyznaniu dla marszu - statusu wydarzenia cyklicznego.

- Złożyliśmy to odwołanie, ponieważ stoimy na stanowisku, że nie została spełniona bardzo istotna przesłanka formalna, a mianowicie to zgromadzenie nie odbywało się w sposób legalny przez trzy lata z rzędu - tak decyzje sądu komentował prezydent Rafał Trzaskowski.

Wojewoda mazowiecki oraz organizatorzy Marszu Niepodległości złożyli zażalenie na decyzje sądu. 29 października jednak Sąd Apelacyjny oddalił zażalenie i utrzymał w mocy decyzje Sądu Okręgowego.

Pomimo tego, Robert Bąkiewicz oświadczył, że marsz się odbędzie i przejdzie planowaną wcześniej trasą.

- Zgromadzenie, zgodnie ze standardami covidowymi - będzie mogło liczyć 150 osób. Wszystkich polski patriotów na to zgromadzenie zapraszam. Jeśli nie będzie możliwości, żebyśmy się wszyscy na tym zgromadzeniu pomieścili, zapraszam wszystkich, żeby spacerowali w okolicach naszego marszu i z nami przeszli na błonia Stadionu Narodowego - tłumaczył organizator Marszu Niepodległości.

9 listopada - rząd zdecydował o nadaniu uroczystości charakteru państwowego.

- Apelujemy o godne przejście marszu, który nie traci swojego społecznego charakteru - przekazała we wtorek rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, pytana we wtorek o wezwania do "obywatelskiego nieposłuszeństwa" organizatorów tegorocznego Marszu Niepodległości, odpowiedziała, że wydarzenie będzie miało charakter państwowy.

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski skomentował decyzję rządu jako "wzięcie na swoje barki, pełnej odpowiedzialności za Marsz Niepodległości".

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl

Jakub BujnikAutor

Jestem redaktorem portalu wawainfo.pl.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: jakub.bujnik@wawainfo.pl

Podobne artykuły

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie

Czytaj więcej >
Szczepionka

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czytaj więcej >

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu

Czytaj więcej >
Kolejny wypadek w Złotych Tarasach

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

Czytaj więcej >