wawainfo.pl
Marsz Niepodległości

Jan Bielecki/East News

Marsz Niepodległości 2021 przejdzie ulicami Warszawy

9 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 22 Listopada 2021)

Autor tekstu:

redakcja wawa info

Udostępnij:

Marsz Niepodległości 2021 przejdzie ulicami Warszawy. Rząd zdecydował o nadaniu uroczystości charakteru państwowego. - Apelujemy o godne przejście marszu, który nie traci swojego społecznego charakteru - przekazała we wtorek rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, pytana we wtorek o wezwania do "obywatelskiego nieposłuszeństwa" organizatorów tegorocznego Marszu Niepodległości, odpowiedziała, że wydarzenie będzie miało charakter państwowy.

Niemal w tym samym czasie szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk ogłosił, że w świetle "niezrozumiałej" decyzji Rafała Trzaskowskiego "podjął decyzję, aby nadać uroczystości status formalny".

- W obliczu niezrozumiałej decyzji Prezydenta Stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości, a także krzywdzących organizatorów Marszu Niepodległości decyzji sądów, w poczuciu odpowiedzialności za to społeczne wydarzenie i bezpieczeństwo wszystkich, którzy 11 listopada chcą obchodzić w tej formule Święto Niepodległości, podjąłem decyzję, aby nadać uroczystości status formalny - czytamy.

Marsz Niepodległości 2021, zgodnie z pierwotną wolą społecznych organizatorów, rozpocznie się o godzinie 13:00 na Rondzie Dmowskiego w Warszawie. Następnie uczestnicy Marszu Niepodległości przejdą tradycyjną trasą.

- W Parku Skaryszewskim delegacje złożą kwiaty pod popiersiem jednego z ojców naszej Niepodległości Ignacego Jana Paderewskiego. W uroczystości złożenia kwiatów weźmie udział wojskowa asysta honorowa. Bezpieczeństwo uczestnikom obchodów zapewni Policja i Żandarmeria Wojskowa - dodał szef UdSKiOR.

Stołeczna policja deklaruje gotowość na 11 listopada i jak podkreśla jej rzecznik, przygotowania trwają od wielu tygodni, a w czwartek na ulicach Warszawy bedą pracować funkcjonariusze z całego kraju.

- Za nimi, gdybyśmy mieli podsumować, jest to kilkadziesiąt, jak nie kilkaset godzin odpraw, spotkań, elementy szkoleniowe związane z przygotowaniem policjantów do aktualnych sytuacji, przepisów, ale również kwestie związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, to są kwestie związane z działaniem pododdziałów zwartych - mówi na antenie Radia dla Ciebie, Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Policja będzie uzbrojona, a działania policjantów będą wsparte przez armatki wodne.

- To tak, jakby kucharz, idąc do kuchni, nie wziął ze sobą noża. Jest to po prostu niepoważne. Policjant, który przystępuje do służby, musi być do tej służby przygotowany. A zatem musi posiadać konieczne środki przymusu bezpośredniego, w tym broń palną - dodaje rzecznik KSP.

Miejski ratusz poinformował, że 11 listopada w centrum Warszawy zaplanowanych jest 27 zgromadzeń publicznych. Włodarze miasta ostrzegają, że po godz. 8 w czwartek - najprawdopodobniej Rondo Dmowskiego zostanie całkowicie wyłączone dla ruchu kołowego i pieszego - do czasu zakończenia wszystkich zgromadzeń.

Wszystko jest odgrodzone betonem, na miejscu kordony policji. Centrum Warszawy wyglada jak twierdza

Slajd 1 z 6

Warszawa obstawiona policją przed Marszem Niepodległości

Warszawa szykuje się na Marsz Niepodległości

Tabuny policji w Warszawie. Spora część stolicy została całkowicie wyłączona z ruchu, w tym także pieszego. Radiowozy rozstawione w długich liniach na ulicach spotkać można od placu Konstytucji, aż do Ronda Dmowskiego. Kliknij "dalej", aby dowiedzieć się więcej. Fot. wawainfo

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: Polsat News, Radio dla Ciebie

redakcja wawa infoAutor

Konto redakcji Wawa Info

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Jakub Kaminski/East News

Wiadomości

Atak zimy w Warszawie. Paraliż na stołecznych drogach

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wypadek z udziałem McLarena. Wcześniej tym autem szalał ojciec sprawcy

Czytaj więcej >
Pixabay

Wiadomości

Nie żyje Robert Pożarski. Zmarłego we wzruszającym wpisie pożegnał Marek Piekarczyk

Czytaj więcej >
Na miejsce wezwano policję, pogotowie oraz prokuratora. Kobieta zmarła na miejscu, a jej ciało odgrodzono parawanem.

Wiadomości

Złote Tarasy wprowadzają szereg zabezpieczeń w związku z samobójstwami

Czytaj więcej >
W samochodzie zaparkowanym przed centrum handlowym w Markach znaleziono dwa ciała

Wiadomości

Szczegóły śmierci młodej pary w centrum handlowym na Targówku

Czytaj więcej >

Wiadomości

Atak z użyciem noża w toalecie w okolicach Dworca Zachodniego

Czytaj więcej >