wawainfo.pl > Odbudowa Pałacu Saskiego

Odbudowa Pałacu Saskiego

Odbudowa Pałacu Saskiego

andrzej duda - podpisanie ustawy
19.03.2022 03:37 Andrzej Duda grzmiał na uroczystościach w stolicy. "Bezczelnością jest twierdzenie, że Polska jest komukolwiek cokolwiek winna w związku z II wojną światową"

Podpisujący ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego Andrzej Duda podkreślał, że "Polska była ofiarą II wojny światowej". Prezydent za "bezczelność" uznał twierdzenie, że "Polacy i Polska są komukolwiek cokolwiek winni".Prezydent podpisał dziś ustawę dotyczącą odbudowy Pałacu Saskiego, kamienic przy ulicy Królewskiej, a także Pałacu Brühla. Inwestycja pochłonie blisko 2,5 mld zł w trakcie najbliższych dziesięciu lat.Najszerzej komentowana jest decyzja o zrekonstruowaniu pierwszego z historycznych budynków. Przypomnijmy, że został on zburzony przez wojska niemieckie w grudniu 1944 roku, już po upadku powstania warszawskiego.

Pałac Saski
19.03.2022 03:31 Zapadły kluczowe decyzje w sprawie budowy Pałacu Saskiego

Rusza odbudowa Pałacu Saskiego. Ustawa w środę pojawiła się w Dzienniku Ustaw. Nadzór nad pracami obejmie wicepremier Piotr Gliński. Lewica i Stowarzyszenie Architektów Polskich protestują.Pomysł odbudowy Pałacu Saskiego wysunął Andrzej Duda. Prezydent chciał uczcić stulecie odrodzenia Polski. Jednym z głównych założeń jest przywrócenie historycznego kształtu Placu Piłsudskiego. 7 lipca głowa państwa przekazała ustawę marszałek Sejmu, Elżbiecie Witek. Dokument został przyjęty przez Sejm. Został też opublikowany w Dzienniku Ustaw. Przepisy pozwalające na budowę pałacu wejdą w życie 8 września.