wawainfo.pl > Kronika kryminalna > Rozboje, włamania, zabójstwa. Czy w stolicy jest bezpiecznie?
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 03:27

Rozboje, włamania, zabójstwa. Czy w stolicy jest bezpiecznie?

Policja
Marek BAZAK/East News

Kradzieże, rozboje, zabójstwa. W dużych aglomeracjach takich jak Warszawa policja nieustannie otrzymuje zgłoszenia przestępstw. Czy możemy czuć się w stolicy bezpiecznie?

W 2017 roku stolicy przyznano tytuł najbezpieczniejszego miasta w rankingu Europolis. Przez ostatnie cztery lata sporo się zmieniło. Jak pandemia wpłynęła na przestępczość wśród Polaków?

Efekt lockdownu

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza na podstawie policyjnych statystyk, "w 2020 roku Warszawa była bezpieczniejszym miastem niż rok wcześniej. Przestępstw było mniej o około 9 proc. niż w roku 2019. Więcej było ich tylko na Woli i Bemowie. Dużo bezpieczniej zrobiło się za to w Śródmieściu, gdzie liczba przestępstw spadła w czasie pandemii o ponad jedną piątą.”

Te optymistyczne dane dotyczą jednak tylko części ogłoszonych prze policję informacji. W 2020 roku odnotowano mniej zgłoszonych bójek oraz pobić, jednak wyraźnie widać wzrost statystyk dotyczących narkotyków czy zabójstw. W samej Warszawie było ich aż 30.

Za taki stan rzeczy po części odpowiada epidemia koronawirusa. Przymusowe zamknięcie w domach, frustracja związana z nową sytuacją zwiększyła ilość zgłaszanych przestępstw.

Koronawirus zmniejszył ilość włamań oraz rozbojów, ale wpłynął na liczbę konfliktów wśród domowników i sąsiadów. To właśnie na przełomie marca i kwietnia Komenda Stołecznej Policji zaobserwowała najgwałtowniejszy wzrost liczby zabójstw.

Niebezpieczne rejony

W 2019 roku to Praga Południe została uznana za najbardziej niebezpieczną (pod względem ilości zgłoszonych zabójstw). Według statystki opracowanej przez Gazetę Wyborczą obecnie to jednak Wola i Bemowo prowadzą – tam miało miejsce osiem z trzydziestu tragicznych śmierci.

Niestety do gwałtów cały czas najczęściej dochodzi na Mokotowie, Ursynowie oraz Wilanowie, a wiele z nich w ogóle nie jest zgłaszanych.

Co może zaskoczyć, to fakt, że wraz z lockdownem obniżyła się liczba niebezpiecznych zdarzeń na Śródmieściu. Bezpośredni wpływ na to miał fakt zamknięcia pubów oraz nocnych klubów.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: wawainfo.pl, warszawa.wyborcza.pl zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News

Powiązane