wawainfo.pl
Marek BAZAK/East News

Marek BAZAK/East News

Rozboje, włamania, zabójstwa. Czy w stolicy jest bezpiecznie?

18 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Zosia Wierzcholska

Udostępnij:

Kradzieże, rozboje, zabójstwa. W dużych aglomeracjach takich jak Warszawa policja nieustannie otrzymuje zgłoszenia przestępstw. Czy możemy czuć się w stolicy bezpiecznie?

W 2017 roku stolicy przyznano tytuł najbezpieczniejszego miasta w rankingu Europolis. Przez ostatnie cztery lata sporo się zmieniło. Jak pandemia wpłynęła na przestępczość wśród Polaków?

Efekt lockdownu

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza na podstawie policyjnych statystyk, "w 2020 roku Warszawa była bezpieczniejszym miastem niż rok wcześniej. Przestępstw było mniej o około 9 proc. niż w roku 2019. Więcej było ich tylko na Woli i Bemowie. Dużo bezpieczniej zrobiło się za to w Śródmieściu, gdzie liczba przestępstw spadła w czasie pandemii o ponad jedną piątą.”

Te optymistyczne dane dotyczą jednak tylko części ogłoszonych prze policję informacji.
W 2020 roku odnotowano mniej zgłoszonych bójek oraz pobić, jednak wyraźnie widać wzrost statystyk dotyczących narkotyków czy zabójstw. W samej Warszawie było ich aż 30.

Za taki stan rzeczy po części odpowiada epidemia koronawirusa. Przymusowe zamknięcie w domach, frustracja związana z nową sytuacją zwiększyła ilość zgłaszanych przestępstw.

Koronawirus zmniejszył ilość włamań oraz rozbojów, ale wpłynął na liczbę konfliktów wśród domowników i sąsiadów. To właśnie na przełomie marca i kwietnia Komenda Stołecznej Policji zaobserwowała najgwałtowniejszy wzrost liczby zabójstw.

Niebezpieczne rejony

W 2019 roku to Praga Południe została uznana za najbardziej niebezpieczną (pod względem ilości zgłoszonych zabójstw). Według statystki opracowanej przez Gazetę Wyborczą obecnie to jednak Wola i Bemowo prowadzą – tam miało miejsce osiem z trzydziestu tragicznych śmierci.

Niestety do gwałtów cały czas najczęściej dochodzi na Mokotowie, Ursynowie oraz Wilanowie, a wiele z nich w ogóle nie jest zgłaszanych.

Co może zaskoczyć, to fakt, że wraz z lockdownem obniżyła się liczba niebezpiecznych zdarzeń na Śródmieściu. Bezpośredni wpływ na to miał fakt zamknięcia pubów oraz nocnych klubów.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

  • Mława. Tajemnicze zabójstwo 28-letniego mężczyzny, zatrzymano cztery osoby

  • Maciej Dowbor okradziony. Dziennikarz prosi o pomoc

  • Lesznowola: 80-latek został oszukany na 530 tys. zł. Policja ostrzega

źródło: wawainfo.pl, warszawa.wyborcza.pl
zdjęcie główne: Marek BAZAK/East News

Podobne artykuły

PHOTO ANDRZEJ LANGE / SE / EAST NEWS

Kronika kryminalna

Tajemnica Aresztu Śledczego na Białołęce wyszła na jaw. Strażnicy więzienni zarabiali krocie na więźniach

Czytaj więcej >
Sąsiedzka kłótnia z groźbami karalnymi na Ursynowie

Kronika kryminalna

Na Ursynowie sąsiedzka kłótnia wymagała interwencji dzielnicowych. Padły groźby karalne

Czytaj więcej >
Kornelia

Kronika kryminalna

Zabójstwo Kornelii. Ostre słowa w kierunku policji: dlaczego jej nie szukali?

Czytaj więcej >