wawainfo.pl > Wiadomości > Zakaz odwożenia dzieci do warszawskich szkół? Ważne wieści dla rodziców
redakcja info
redakcja info 19.03.2022 03:27

Zakaz odwożenia dzieci do warszawskich szkół? Ważne wieści dla rodziców

zakazodwożeniadziecidoszkoły
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Władze miasta planują ograniczyć ruch samochodowy w okolicach warszawskich podstawówek. Powód - zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych.

Wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski 9 czerwca zapowiedział zmiany dotyczące ruchu samochodowego w okolicach stołecznych podstawówek. Jak twierdzi, "to początek większej dyskusji w dzielnicach z rodzicami i dyrektorami szkół''.

Pomysł z pewnością nie spodoba się wszystkim, bo znacząco utrudni organizację życia niektórym rodzicom.

Na początek sześć szkół

Zarząd Dróg Miejskich wyszedł z inicjatywą programu "Droga na szóstkę", której celem jest polepszenie bezpieczeństwa w ruchu pieszym oraz zwiększenie świadomości ekologicznej rodziców oraz uczniów.

Ograniczenie ruchu samochodowego ma korzystnie wpłynąć na poziom zanieczyszczenia powietrza w mieście.

Urząd miasta zdecydował się na realizację tego pilotażowego projektu wzorem szkół z Francji i Włoch.

W sześciu warszawskich szkołach, które zostały wybrane po konsultacjach z władzami dzielnic oraz rodzicami, ograniczenie ruchu ma rozpocząć się od nowego roku szkolnego.

W praktyce będzie to oznaczało, iż opiekunowie nie będą w stanie podjechać autem pod furtkę szkoły.

Ograniczenie ruchu zmniejszy hałas, ograniczy spaliny i będzie bezpieczniejsze dla pieszych. Zamykanie ulic w pobliżu podstawówek rozpocznie się we wrześniu w godzinach 7:30 - 8:15. Na pierwszy ogień pójdzie dojazd do Szkoły Podstawowej nr 323 na Ursynowie.

Co w planach ?

Urząd Miasta w ramach projektu "Droga na szóstkę" przeprowadził ankietę, według której 22% uczniów dostaje się do szkoły samochodem, 42% z uczniów wybiera się do szkół pieszo, a 18% komunikacją miejską (warto wiedzieć, że od kilku lat jest ona darmowa do ukończenia nauki w szkole podstawowej).

Utrudnienia dla rodziców, którzy mieszkają daleko od podstawówek, do których uczęszcza ich dziecko, będą się stopniowo zwiększać.

Urząd Miasta zaangażował już w projekt Szkołę Podstawową nr 175 przy ul. Trzech Budrysów na Ochocie, SP nr 157 na Mokotowie, SP 195 przy ul. Króla Maciusia w Marysinie i SP 373 przy ul. Angorskiej na Saskiej Kępie.

Przyłączenie się kolejnych placówek to tylko kwestia czasu.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na W środku nocy wsiadł na rowerek. Stała się tragedia, nie żyje

Źródło: wawainfo.pl, warszawa.wyborcza.pl Zdjęcie główne: East News

Powiązane