wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Tysiąc osób pod Sejmem, wśród nich Donald Tusk. Trwają protesty w obronie wolnych mediów
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 03:30

Tysiąc osób pod Sejmem, wśród nich Donald Tusk. Trwają protesty w obronie wolnych mediów

Piotr Molecki/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Piotr Molecki/East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Ruszył protest “Wolne media, wolni ludzie” w Warszawie. Pod Sejmem zgromadziło się około tysiąca osób. W roli mówcy zadebiutował Donald Tusk, który motywował obywateli do walki o wolność mediów.

Protest w Warszawie. Tysiąc osób pod Sejmem

Protest w obronie wolności mediów rozpoczął się o godz. 18:00 pod budynkiem Sejmu. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem demonstracji atmosfera była gorąca.

Około godz. 15:00 na dach budynku Galerii Kordegarda przy siedzibie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wdrapało się kilku protestujących. Na budynku zawiesili wymowne transparenty z hasłami: “Wolne media”, “Precz z nierządem” i “Polska wolna od faszyzmu”. Z relacji podkom. Rafała Retmaniaka z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji wynika, że jeden z funkcjonariuszy, który brał udział w tej akcji, został “ugryziony”.

Pół godziny przed oficjalnym rozpoczęciem demonstracji pod Sejmem zaczęli gromadzić się obywatele. Mimo że protestujący nie zmierzali w stronę Sejmu to policja zastawiła barierkami jego teren.

Osoby, które przyszły na protest wymieniały się naklejkami Komitetu Obrony Demokracji (KOD) w oczekiwaniu na rozpoczęcie całego wydarzenia. W planach są wystąpienia dziennikarzy, prawników, aktywistów i polityków.

Donald Tusk: jesteście nadzieją, której politykom czasem brakuje

Tuż po godz. 19:00 na scenie pojawił się Donald Tusk, który od początku lipca pełni obowiązki lidera Platformy Obywatelskiej. Był to jego debiut w roli mówcy w ramach KOD.

- Jesteście nadzieją, której czasem brakuje politykom i polityce - mówił do zgromadzonych Donald Tusk. Przy okazji podziękował im za obecność. - Będziemy w stanie przeciwstawić się tej złej fali, fali pogardy, fali nienawiści, fali kłamstwa - przekonywał.

Następnie odczytał oświadczenie, które przygotował wraz z członkami KOD. - Każdy zamach na niezależność i pluralizm mediów jest zamachem na podstawy polskiej demokracji. [...] Władza chce zamknąć niezależne media, bo zdają sobie sprawę z tego, że ich największym przeciwnikiem jest prawda - stwierdził Donald Tusk.

Swoje wystąpienie zakończył słowami” nie wygracie, bo my nie będziemy milczeć, będziemy głośno krzyczeć!”. Protestujący odpowiedzieli mu okrzykiem: “Zwyciężymy! Donald Tusk!”.

Protesty w ponad 100 miastach

Nie tylko w Warszawie odbywają się protesty. W akcji “Wolne media, wolni ludzie” bierze udział ponad 100 miejscowości. W każdej z nich na ulice wyszło co najmniej kilkaset osób.

Ogólnopolskie protesty mają być wyrazem sprzeciwu wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. W proponowanym dokumencie pojawił się zapis, aby spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Zagranicznego.

Zdaniem wielu komentatorów dokument jest wycelowany w stację TVN, która należy do amerykańskiej Grupy Discovery. Wszystko to dzieje się w chwili, gdy TVN24 w dalszym ciągu czeka na przedłużenie koncesji na nadawanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (KRRiT).

Projekt nowelizacji ustawy, popularnie określany mianem lex TVN, ma być procedowany w trakcie jutrzejszego posiedzenia Sejmu (11 sierpnia).

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Tagi: protesty TVN
Powiązane