wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Protestujący na dachu przy siedzibie Ministerstwa Kultury. Walczą o wolne media
Maria Glinka
Maria Glinka 19.03.2022 03:30

Protestujący na dachu przy siedzibie Ministerstwa Kultury. Walczą o wolne media

Piotr Molecki/East News
Piotr Molecki/East News

Protesty w obronie wolnych mediów wystartowały. Około godz. 15:00 manifestujący wdrapali się na na dach Galerii Kordegarda przy siedzibie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Do akcji wkroczyła straż pożarna i policja.

Protesty na dachu przy Ministerstwie Kultury. Wymowne transparenty 

Protesty pod hasłem “Wolne media, wolni ludzie” w Warszawie miały rozpocząć się dopiero o godz. 18:00 pod Sejmem. Jednak niektórzy obywatele już wyszli na ulice, aby wyrazić swój sprzeciw wobec nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji tzw. lex TVN.

Protesty ogarnęły nawet budynek znajdujący się przy siedzibie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Demonstrujący weszli po drabinie na dach Galerii Kordegarda (Krakowskie Przedmieście). 

Na budynku zawisły duże transparenty z hasłami: “Wolne media”, “Polska wolna od faszyzmu” i “Precz z nierządem”.

Straż pożarna i policja już angażuje się w protesty. Jeden funkcjonariusz poszkodowany

Na miejscu stawiła się policja, która otoczyła budynek od strony Krakowskiego Przedmieścia. Do pomocy wezwano także straż pożarną.

Mimo że przyjechał wóz z drabiną, to strażakom nie udało się go ustawić na tyle blisko, aby ściągnąć demonstrantów z dachu budynku. Działania służb utrudniali również inni manifestujący, którzy zaczęli wdrapywać się na pojazd. Po godzinie wóz przestawiono za kordon policji.

Przed godz. 17:00 ponowiono próby ściągnięcia protestujących. Na drabinie wzniesiono policyjnych negocjatorów, którzy w dalszym ciągu starają się przekonać aktywistów, aby opuścili dach budynku.

Podkom. Rafał Retmaniak, zastępca Komendanta Stołecznego Policji, poinformował, że napłynęło zgłoszenie w sprawie naruszenia nietykalności cielesnej jednego z funkcjonariuszy, który bierze udział w akcji. Z relacji wynika, że policjant został “ugryziony”.

Protesty są zaplanowane nie tylko w Warszawie. W akcję “Wolne media, wolni ludzie” angażuje się ok. 80 miejscowości.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Tagi: protesty TVN