wawainfo.pl
Teresa Roszkowska

Screen vod.tvp.pl Magazyn Kryminalny 997 28.10.2021r.

Sprawa morderstwa Teresy Roszkowskiej

29 Października 2021

Autor tekstu:

redakcja wawa info

Słynna malarka i scenografka teatralna Teresa Roszkowska pod koniec swojego barwnego życia osiadła na stałe na warszawskiej Saskiej Kępie. Artystka nie przypuszczała, że ta spokojna dzielnica stanie się miejscem jej kaźni. 87-letnia artystka została zamordowana we własnym domu, a sprawcy do dziś nie zostali ukarani.

Tragiczną historię śmierci Teresy Roszkowskiej przedstawili reporterzy magazynu kryminalnego „997”, emitowanego na antenie TVP. Sprawców brutalnego morderstwa do tej pory nie udało się zatrzymać, choć zbrodnia ta wstrząsnęła całą ówczesną Warszawą.

Teresa Roszkowska została brutalnie zamordowana w swoim własnym domu

Roszkowska przyszła na świat 23 listopada 1904 roku w Kijowie na Ukrainie. Jako scenografka teatralna współpracowała z tak wybitnymi reżyserami, jak Leon Schiller, Bohdan Korzeniowski czy Aleksander Zelwerowicz, jednak po 1978 roku całkowicie poświęciła się malarstwu.

Będąc na emeryturze artystka wiodła spokojne życie na Saskiej Kępie w Warszawie i była jedną z najbardziej charakterystycznych mieszkanek tej dzielnicy. Roszkowska mieszkała w okazałej willi przy ulicy Obrońców 15 i otaczała się gronem wiernych przyjaciół, bowiem nie posiadała własnej rodziny.

242016226 281308577236104 1251785581699526020 n

Stanisławów Pierwszy. Samochód spadł z lewarka, jedna osoba nie żyje

CZYTAJ DALEJ

To właśnie przyjaciele, zaniepokojeni długim milczeniem malarki, która nagle przestała odbierać telefony, znaleźli jej zmasakrowane ciało na piętrze w willi. Mieszkanie sławnej artystki zostało splądrowane. Z budynku zniknęła biżuteria, srebrna zastawa i pieniądze, jednak sprawcy pozostawili m.in. drogie obrazy i antyki. Na miejsce natychmiast wezwano śledczych, którzy ustalili, że do zbrodni doszło w mglistą noc, a świadkowie zeznali, że w okolicy willi widziano wcześniej grupę trzech młodych mężczyzn.

- Jak ona się nie odezwała, natychmiast wsiedliśmy w samochód. [...] Oni weszli od strony ogrodu. Mąż pobiegł na górę do sypialni i zawołał, żebym nie wchodziła na górę. Pani Teresa była bardzo brutalnie zamordowana - relacjonowała w rozmowie z reporterami magazynu „997” Elżbieta Rucewicz, która wraz z mężem znalazła ciało artystki w jej willi.

roszkowska 3

Dom Teresy Roszkowskiej, screen z programu "Magazyn Kryminalny 997"

Teresa Roszkowska została zamordowana w nocy 24 na 25 października 1992 roku, około godziny 24:00. Policja ustaliła, że rabusie musieli obserwować wcześniej dom i wybrali najbardziej dogodny moment na napad. Do tej pory nie zatrzymano jednak sprawców morderstwa.

- Sąsiad obchodził urodziny [...] muzyka na cały głos grała. [...] Była mgła tak straszna, że jak ja wracałam do domu, a to było tuż za rogiem, to ja po płocie szłam. I oni wtedy ją zamordowali - opisywała wieczór zbrodni znajoma Teresy Roszkowskiej, Małgorzata Jagiełło.

W materiale zrealizowanym przez reporterów magazynu kryminalnego „997” pokazano policyjne zdjęcia z miejsca zbrodni. Szokujące obrazki pokazują skalę brutalności, która wykazali się rabusie wobec starszej kobiety. Teresa Roszkowska zginęła wskutek uduszenia, jednak tuż przed śmiercią była katowana przez napastników, którzy prawdopodobnie chcieli uzyskać od niej informacje o cennych przedmiotach w mieszkaniu. Na jej ciele śledczy odkryli liczne siniaki i złamania.

- Sprawca zachował się w sposób bardzo brutalny, wręcz bestialski. Pokrzywdzona posiadała liczne obrażenia na twarzy, głowie, rękach. Miała połamane żebra i uszkodzony kręgosłup szyjny. Sprawca użył nieproporcjonalnej siły do obezwładnienia tak słabej i kruchej kobiety - dodała prok. Katarzyna Skrzynecka z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

roszkowska 1

Teresa Roszkowska, screen z programu "Magazyn Kryminalny 997"

roszkowska 2

Teresa Roszkowska, screen z programu "Magazyn Kryminalny 997"

Sprawa wciąż czeka na rozwiązanie

Roszkowska została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Jak przekonywał prowadzący programu „997” na antenie stacji TVP, tajemnicze zabójstwo artystki wciąż czeka na rozwiązanie, a śledczy apelują o wszelkie informacje w tej sprawie. To jednak tylko jedno z wielu morderstw, które wstrząsnęło stolicą na przełomie lat 80 i 90.

W tym czasie w Warszawie dokonywano wielu napadów rabunkowych, a sprawcy wielu z nich do tej pory pozostają bezkarni. Zaledwie trzy lata przed zabójstwem Teresy Roszkowskiej w brutalny sposób zamordowano inną słynną artystkę, reżyserkę i aktorkę dubbingową, Zofię Dybowską-Aleksandrowicz oraz jej matkę. 61-latka zginęła z rąk nożownika w swoim mieszkaniu na Starym Mieście.

Jak dobrze znasz warszawskie zabytki? Przekonaj się!

Pytanie 1 z 10

Na warszawskim rynku stoi pomnik:

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: magazyn kryminalny „997”

Tagi:

redakcja wawa infoAutor

Konto redakcji Wawa Info

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pilne

Kronika kryminalna

Wołomin. Policja ściga uciekiniera z komendy

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Kronika kryminalna

Makabra na Pradze-Południe. Przechodzeń znalazł zwłoki bez oczu

Czytaj więcej >
AGENCJA SE/East News

Kronika kryminalna

Zwłoki człowieka w starym budynku na Pradze-Południe. Na miejscu policja, straż i prokuratura

Czytaj więcej >

Kronika kryminalna

"SE": Warszawska prokuratura wzięła się za Wiśniewskiego. Zarzuty są poważne

Czytaj więcej >

Kronika kryminalna

Policja poszukiwała 43-latka. Sam wezwał funkcjonariuszy

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Kronika kryminalna

Ukradł kobiecie portfel. Mąż i ojciec postanowili zemścić się na złodzieju

Czytaj więcej >