wawainfo.pl
Materiał ilustracyjny

Marek BAZAK/East News

Mężczyzna zorganizował fałszywą zbiórkę pieniężną. Został uchwycony przez warszawską policję

27 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Kuba Wieloch

Udostępnij:

Warszawska policja zatrzymała mężczyznę, który przeprowadził fikcyjną zbiórkę dla poszkodowanych w pożarze. Zarabiał pieniądze na cudzym nieszczęściu.

Mężczyzna stworzył fałszywą zbiórkę na rzecz rodziny poszkodowanej w pożarze

Warszawski wydział do walki z cyberprzestępczością zauważył podejrzane zachowania jednego z mieszkańców Szczecina. Miał on organizować fałszywe zbiórki pieniężne na rzekome cele charytatywne.

Funkcjonariusze policji z Warszawy aresztowali mężczyznę odpowiedzialnego za wyłudzenie pieniędzy. Zatrzymany jest podejrzewany o tworzenie fikcyjnych zbiórek, które dotyczyły między innymi rodziny poszkodowanej w pożarze.

Rzecznik KSP oświadczył, że ten sposób mężczyzna zdobył co najmniej 54 tysiące złotych. Ze wstępnych ustaleń wynika jednak, że zatrzymany w ten sposób zarabiał na życie. 

Okazało się też, że z podobnych zbiórek pieniędzy 33-latek uczynił sobie stałe źródło utrzymania - tłumaczył Sylwester Marczak.

Jak działał zatrzymany?

33-letni mężczyzna miał wyszukiwać prawdziwe zbiórki pieniędzy, między innymi na chore dzieci, a następnie kopiować materiały i wykorzystywać je do tworzenia własnych stron WWW, na których ogłaszał fałszywe zbiórki pieniędzy - wyjaśnił Marczak dla PAP

Jest to przykład akcji phishingowej, która polega na tworzeniu witryn, które łudząco przypominają oryginalne domeny. W rezultacie osoba, która wchodzi w link, może nie wiedzieć, że znajduje się na fałszywej stronie internetowej i dokonać wpłaty na rzecz oszusta. 

Strona stworzona przez zatrzymanego wyglądała bardzo profesjonalnie. Dzięki temu udało mu się zebrać pokaźną sumę pieniężną.

 - Stołeczni policjanci ustalili, że od marca do kwietnia tego roku, mężczyzna założył w internecie fikcyjną zbiórkę charytatywną, z której pieniądze miały rzekomo trafić do rodziny poszkodowanej w pożarze, do którego doszło w marcu 2021 roku w województwie zachodniopomorskim - podał.

Okazuje się, że mężczyzna miał sprawdzony i spójny plan działania. Tworzył zbiórki, wiarygodnie wyglądające strony i rozsyłał prośby o wpłaty na różne maile. Osoby wpłacające były pewne, że wykonują dobry uczynek, natomiast w rzeczywistości wspierały działalność przestępcy.

Wcześniej założył 19 podobnych zbiórek

Z informacji udostępnionych przez policję wynika, że nie jest to pierwsze tego typu przestępstwo dokonane przez 33-latka. Funkcjonariusze wraz z CERT Polska doszli do fascynujących wniosków. 

- Jak się okazało, w latach 2019-2021 mężczyzna założył 19 podobnych zbiórek pieniędzy, z których uczynił sobie stałe źródło utrzymania - przekazał Marczak. 

Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał już zarzuty oszustwa. Sąd nakazał tymczasowe zatrzymanie na okres trzech miesięcy. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że mężczyźnie na dzień dzisiejszy grozi do 8 lat pozbawienia wolności, aczkolwiek przygotowywane są kolejne zarzuty, które mogą wpłynąć na zwiększenie możliwej kary.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: PAPzdjęcie główne ilustracyjne: wawainfo

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >