wawainfo.pl > Wiadomości > Publiczne szkoły wyłudziły ponad milion złotych. Mokotowska policja na tropie afery
Kuba Wieloch
Kuba Wieloch 19.03.2022 03:19

Publiczne szkoły wyłudziły ponad milion złotych. Mokotowska policja na tropie afery

Dokumenty zabezpieczone przez funkcjonariuszów policji
policja

Publiczne szkoły wyłudzały pieniądze

Mokotowskiemu wydziałowi do walk z przestępczością gospodarczą udało się rozwiązać sprawę wyłudzenia ponad miliona złotych, oraz próby wyłudzenia 500 tysięcy złotych z budżetu miasta stołecznego Warszawy. 

Pierwszy trop, jaki uchwycili funkcjonariusze, dotyczył jednej ze spółek działającej jako szkoła prywatna. Placówka oświaty miała próbować wyłudzić z budżetu miasta Warszawy kwotę 500 tysięcy złotych na swoją działalność. Tego typu placówki mają ku temu możliwości i wszelkie zezwolenia.

Nie byłoby w tym nic podejrzanego gdyby nie fakt, że w szkołach tych rejestrowano osoby, które nigdy się tam nie pojawiły i dodatkowo nie miały świadomości, że widnieją w kartotekach placówek.

Okazuje się, że tego typu procedura spółki przynosiła wcześniej niemałe sukcesy. 

To nie pierwsza próba wyłudenia

Nie udało im się tego dokonać w Warszawie, gdyż urzędnicy wyczuli próbę oszustwa, ale udało im się wyłudzić 750 tys. zł z urzędu w Olsztynie i ponad 250 tys. we Wrocławiu. - tłumaczy podkomisarz Robert Koniuszny

W wyniku ustaleń policji i przeprowadzenia szeregu badań wewnętrznych ustalono, że spółka została założona na tzw. „słupy”, czyli osoby, które w rzeczywistości nie miały nic wspólnego z działalnością tych placówek. Jednocześnie w dokumentach zapisano ich jako prezesów i to w ich imieniu składano podpisy pod dokumentami oraz podejmowano wszelkie decyzje.

Policja poinformowała również o zakresie działalności opisywanych placówek. Spółka miała odpowiadać za szereg placówek edukacyjnych, w tym szkół licealnych i policealnych. 

Jedną ze szkół, wchodzącą w struktury firmy, była niepubliczna placówka oświatowa Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, druga to szkoła Policealna w Warszawie. Kolejne zakładane były w miastach wojewódzkich na terenie Polski. - czytamy w oświadczeniu

Co ciekawe, celem placówek nigdy nie miała być edukacja. Powstały one wyłącznie w celu wyłudzenia danych osobowych potencjalnych uczniów i wykorzystania ich do pozyskania pieniędzy z dotacji. 

Uczniowie widmo

Policji udało się trafić na trop 29-latki odpowiedzialnej za prowadzenia jednego z biur w Warszawie. Zajmowała się ona kompletowaniem i katalogowaniem danych personalnych uczniów, którzy nigdy nie uczęszczali do fałszywych placówek. Uczniowie nie mieli nawet świadomości, że ich dane osobowe zostały wykorzystane, oraz że teoretycznie uczęszczają do tych placówek. 

Na tym jednak nie kończy się rola zatrzymanej w przebiegu sprawy. 

Do jej zadań należało kompletowanie i składanie wszelakiego rodzaju wniosków do urzędów, zajmowała się rejestracją działalności, wykonywaniem i odbieraniem telefonów w imieniu uczelni, pilnowaniem terminów, prowadzeniem list zajęć lekcyjnych, wypłatami dla tzw. słupów oraz wielu innych czynności związanych z prowadzeniem placówki oświatowej. - relacjonuje Koniuszny

Funkcjonariuszom, którzy udali się do biura, udało się zabezpieczyć laptop z szablonami kalkulacyjnymi. Były w nich magazynowane i przetwarzane dane personalne z peselami „uczniów”. Dodatkowo policja zabezpieczyła segregatory z dokumentacją, telefony komórkowe, modemy internetowe, wszelkie zapiski oraz dane logowania.

Jak wynika z informacji udostępnionych przez mokotowską policję, kobieta została zatrzymana i postawiono jej zarzuty wyłudzenia pieniędzy od instytucji dysponujących środkami publicznymi. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. 

Postępowanie w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: wawainfo.pl, policjaźódłozdjęcia: policja

Tagi: Warszawa