wawainfo.pl > Wiadomości > Widziałeś te symbole w pobliżu domu? Uważaj na złodzieja
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 03:28

Widziałeś te symbole w pobliżu domu? Uważaj na złodzieja

Włamanie/EAST NEWS
EAST NEWS

W 2020 roku doszło do ponad 3 tysięcy więcej włamań z kradzieżami, niż w ubiegłych latach. Warto wiedzieć, że złodzieje w charakterystyczny sposób oznaczają miejsca rabunku. Ostrzegamy jak je rozpoznać.

Mogłoby się wydawać, że pandemia koronawirusa, a co za nią idzie – wzrost ilości osób pracujących we własnych mieszkaniach spowodują, że incydentów włamań z kradzieżą będzie mniej. Jest jednak odwrotnie, dlatego warto wiedzieć, jak ustrzec się przed rabunkiem.

Nie ma przypadków

Włamania rzadko są spontaniczne, czy przypadkowe. Przestępcy zwykle dokładnie przygotowują się do akcji, skrupulatnie obserwując zwyczaje swoich ofiar, na przykład sprawdzają, o której godzinie lokatorzy wychodzą do pracy, albo kiedy wyruszają na dłuższy weekend.

Często zdarza się, że włamywacze ”badają teren”, zanim przystąpią do akcji. Udają wówczas pracownika spółdzielni, elektryka lub listonosza. W ten sposób bez trudu mogą sprawdzić jak wygląda klatka schodowa, gdzie znajduje się garaż, jakie istnieją najprostsze drogi ucieczki i, co najistotniejsze – w których miejscach znajdują się kamery monitoringu.

Profesjonaliści są w stanie ustalić, kiedy mieszkanie jest puste, gdy światło pali się wewnątrz w określonych godzinach lub, gdy nie widać samochodu na podjeździe. Warto zwrócić uwagę na skrzyknę na listy – dawno nie opróżniana również stanowi wskazówkę dla włamywacza.

Sprytny szyfr

Dość popularną praktyką jest oznaczanie mieszkań za pomocą znaków na chodniku lub ścianach – kółka lub znak X mogą symbolizować cenne łupy, inne figury geometryczne zaś – ostrzeżenie przed alarmem lub wcześniej dokonany rabunek. Znak trójkąta może symbolizować mieszkanie zamieszkiwane przez samotną kobietę, zygzak – obecność psa w mieszkaniu.

Symbole są jednak różnorodne i odnoszą się również do godzin i dni tygodnia, w których przestępcy muszą uważać na obecność lokatorów.

Niecodziennych symboli, które pojawiają się na klatkach schodowych nie można lekceważyć. Jeśli coś nas zaniepokoi – powinniśmy powiadomić policję o naszych obawach.

Funkcjonariusze znają metody działania przestępców i są w stanie ocenić potencjalnie niebezpieczną sytuację.

Warto obserwować swoje najbliższe otoczenie i poprosić sąsiadów o czujność podczas naszej nieobecności.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wawainfo.pl, wp.pl, www.tvp.info Zdjęcie główne: EAST NEWS

Powiązane