wawainfo.pl
Włamanie/EAST NEWS

EAST NEWS

Widziałeś te symbole w pobliżu domu? Uważaj na złodzieja

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Zosia Wierzcholska

Udostępnij:

W 2020 roku doszło do ponad 3 tysięcy więcej włamań z kradzieżami, niż w ubiegłych latach. Warto wiedzieć, że złodzieje w charakterystyczny sposób oznaczają miejsca rabunku. Ostrzegamy jak je rozpoznać.

Mogłoby się wydawać, że pandemia koronawirusa, a co za nią idzie – wzrost ilości osób pracujących we własnych mieszkaniach spowodują, że incydentów włamań z kradzieżą będzie mniej. Jest jednak odwrotnie, dlatego warto wiedzieć, jak ustrzec się przed rabunkiem.

Nie ma przypadków

Włamania rzadko są spontaniczne, czy przypadkowe. Przestępcy zwykle dokładnie przygotowują się do akcji, skrupulatnie obserwując zwyczaje swoich ofiar, na przykład sprawdzają, o której godzinie lokatorzy wychodzą do pracy, albo kiedy wyruszają na dłuższy weekend.

Często zdarza się, że włamywacze ”badają teren”, zanim przystąpią do akcji. Udają wówczas pracownika spółdzielni, elektryka lub listonosza. W ten sposób bez trudu mogą sprawdzić jak wygląda klatka schodowa, gdzie znajduje się garaż, jakie istnieją najprostsze drogi ucieczki i, co najistotniejsze – w których miejscach znajdują się kamery monitoringu.

Profesjonaliści są w stanie ustalić, kiedy mieszkanie jest puste, gdy światło pali się wewnątrz w określonych godzinach lub, gdy nie widać samochodu na podjeździe. Warto zwrócić uwagę na skrzyknę na listy – dawno nie opróżniana również stanowi wskazówkę dla włamywacza.

Sprytny szyfr

Dość popularną praktyką jest oznaczanie mieszkań za pomocą znaków na chodniku lub ścianach – kółka lub znak X mogą symbolizować cenne łupy, inne figury geometryczne zaś – ostrzeżenie przed alarmem lub wcześniej dokonany rabunek. Znak trójkąta może symbolizować mieszkanie zamieszkiwane przez samotną kobietę, zygzak – obecność psa w mieszkaniu.

Symbole są jednak różnorodne i odnoszą się również do godzin i dni tygodnia, w których przestępcy muszą uważać na obecność lokatorów.

Niecodziennych symboli, które pojawiają się na klatkach schodowych nie można lekceważyć. Jeśli coś nas zaniepokoi – powinniśmy powiadomić policję o naszych obawach.

Funkcjonariusze znają metody działania przestępców i są w stanie ocenić potencjalnie niebezpieczną sytuację.

Warto obserwować swoje najbliższe otoczenie i poprosić sąsiadów o czujność podczas naszej nieobecności.


Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Płock. Świadek widział 14-latkę skaczącą z mostu, policja prowadzi czynności

  • Ogromne kłęby dymu nad Warszawą. Co się dzieje

  • Zmarł w listopadzie, dopiero teraz miał pogrzeb. Ostatnie pożegnanie Witolda Sadowego

Źródło: wawainfo.pl, wp.pl, www.tvp.info
Zdjęcie główne: EAST NEWS


Zosia Wierzcholska Autor

Jestem absolwentką Filmoznawstwa i wiedzy o mediach. Przygodę z dziennikarstwem rozpoczęłam od mediów studenckich UAM w Poznaniu. Kiedy nie ma mnie w kinie, piszę o tym co dzieje się stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

W poniedziałek będzie 10. rocznica śmierci Jolanty Brzeskiej. Wieczorem planują zgromadzenie

Czytaj więcej >
Szczepionka

Zaszczepili się przeciwko koronawirusowi, teraz przerywają milczenie. Afera w szpitalu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Czytaj więcej >

Koszmar w centrum Warszawy, w akcji policja i straż pożarna. Mężczyzna na oczach ludzi skoczył z mostu

Czytaj więcej >
Kolejny wypadek w Złotych Tarasach

Kolejny śmiertelny wypadek w Złotych Tarasach

Czytaj więcej >