wawainfo.pl > Wiadomości > Afera śmieciowa w Warszawie. Będziemy mniej płacić? Sąd unieważnił uchwałę Rady Warszawy
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 03:28

Afera śmieciowa w Warszawie. Będziemy mniej płacić? Sąd unieważnił uchwałę Rady Warszawy

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Problem opłat za utylizację śmieci w Warszawie jest wciąż żywy. W listopadzie ceny wyraźnie skoczyły. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził unieważnił tę zmianę. Okazuje się, że wywóz odpadów wcale nie musi być tak drogi.

O co chodzi?

Wyrok w sprawie warszawskich śmieci Sąd Administracyjny wydał w czwartek 8 lipca. Jesienią 2020 roku wydano sześć uchwał za pomocą, których Rada Miasta zmieniła sposoby naliczania opłat za wywóz stołecznych śmieci.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, najważniejsza zmiana dotyczyła uzależnienia opłat za śmieci ze zużyciem wody. Sąd tę zmianę właśnie unieważnił. W komunikacie czytamy też, że przepisy wprowadzone przez Radę Warszawy sąd rozpatrzył po skardze prokuratora okręgowego.

Już jesienią prokuratura wyraziła swój sprzeciw wobec wprowadzanych zmian, ponieważ nowe przepisy były niezgodne z obowiązującą ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Chodzi o to, że odbiór śmieci powiązany ze zużyciem wody zastosowano też w przypadku nieruchomości, które nie są podłączone do wodociągów i są pozbawione głównego wodomierza.

Prokuratura zarzuca również, że przyjęty przez samorząd poziom średniego miesięcznego zużycia wody w wysokości 4 m sześc. na mieszkańca jest zdecydowanie zawyżony.

Sąd podzielił wątpliwości prokuratury.

Co to znaczy dla mieszkańców?

Na razie sposób naliczania opłat pozostaje bez zmian, bo wyrok jest nieprawomocny, więc nie ma żadnego wpływu na codzienność warszawiaków.

Jak czytamy w komunikacie WSA, kosztami postępowania obarczono Urząd m.st. Warszawy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Źródło: wawainfo.pl, warszawa.wyborcza.pl, Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Tagi:
Powiązane