wawainfo.pl
Władze Warszawy podjęły decyzję w sprawie opłat za śmieci.

Urząd Miasta st. Warszawy

Jest ostateczna decyzja w sprawie opłat za śmieci

27 Listopada 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W połowie października władze Warszawy zadecydowały, że od 1 grudnia w mieście obowiązywać będzie nowy mechanizm ustalania wysokości opłat za śmieci. Mają one być uzależnione od zużycia wody przez dane gospodarstwo domowe, co dla wielu rodzin oznacza spo

Jest decyzja w sprawie opłat za śmieci

W wyniku przyjętej w połowie października przez Radę Warszawy uchwały od 1 grudnia w stolicy obowiązywać ma mechanizm uzależniający wysokość opłat za śmieci od zużycia wody przez dane gospodarstwo domowe, co miałoby najwierniej odzwierciedlać ilość osób zamieszkujących dany lokal i prowadzących odpady.

Oznacza to podwyżki opłat dla wieloosobowych gospodarstw domowych. Czteroosobowe rodziny mogą być teraz zmuszone do uiszczania miesięcznych opłat za śmieci sięgających 200 zł. Konieczność wprowadzenia takich zmian miasto tłumaczy wzrostem kosztów gospodarowania odpadami w ostatnich latach.

RIO zakwestionowała uchwałę

Uchwałę wprowadzającą kontrowersyjny mechanizm zakwestionowała jednak Regionalna Izba Rozrachunkowa, która dopatrzyła się nieprawidłowości w dowolności, jaką Rada Warszawy pozostawiła mieszkańcom w kwestii sposobu poświadczenia zużycie wody w gospodarstwach wyposażonych jedynie w wodomierz główny. 

Proponowane regulacje przewidywały, że zużycie wody w takich przypadkach będzie można określić na podstawie wskazań wodomierz lub faktury albo korekty faktury z wodociągów. - Zdaniem RIO nie można dawać takiej swobody - mówił wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Prokuratura: uchwała niezgodna z konstytucją

Jeszcze poważniejsze zarzuty pod adresem uchwały wprowadzającej nowych mechanizm ustalania wysokości opłat za śmieci wysunęła prokuratura. "Prokurator zarzucił zaskarżonej uchwale istotne naruszenie prawa, w tym m.in. przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Naruszenie to dotyczy zastosowania metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi na podstawie ilość zużytej wody również do nieruchomości zamieszkałych, niewyposażonych w wodomierz główny, niepodłączonych do sieci wodociągowej lub nieruchomości, dla których brak jest odpowiednich danych dotyczących zużycia wody. Ponadto zaskarżono ustalenie przeciętnej miesięcznej normy zużycia wody przez jednego mieszkańca na poziomie 4 m3 " - czytamy w oświadczeniu Aleksandra Skrzyniarz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Prokuratura zarzuciła uchwale także niezgodność z konstytucją.

Decyzja władz Warszawy w sprawie opłat za śmieci

Do zarzutów Regionalnej Izby Obrachunkowej odniosły się w czwartek (26.11) władze Warszawy, prezentując nową wersję uchwały. "W nowej wersji uchwały pojawiło się uszczegółowienie – zapisy jednoznacznie określają, co jest źródłem informacji o ilości zużytej wody w konkretnych sytuacjach np. np. kiedy uwzględnia się odczyt z wodomierza" - czytamy w komunikacie prasowym urzędu miasta.

Nastąpiła jeszcze jedna ważna zmiana. Termin wejścia w życie nowych przepisów został przesunięty z początku grudnia na kwiecień 2021 roku. Zmiany w uchwale zostały już przegłosowane.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >