wawainfo.pl > Ulice > Zmiany w rozkładach jazdy. Mieszkańcy narzekają, społecznicy ostrzegają, a ZTM tłumaczy, co się dzieje
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 03:31

Zmiany w rozkładach jazdy. Mieszkańcy narzekają, społecznicy ostrzegają, a ZTM tłumaczy, co się dzieje

ZTM
Jan Bielecki/East News

ZTM zmienia rozkłady jazdy tuż przed końcem wakacji. Do standardowego trybu pracy nie wrócą tramwaje, metro i część autobusów. Miasto Jest Nasze protestuje i ostrzega przed zatłoczeniem, jednak rzecznik ZTM-u uspokaja i tłumaczy, co stoi za zmianami.

W środę informowaliśmy o nadchodzących zmianach w komunikacji miejskiej. WTP poinformował, że nie wszystkie środki transportu przestaną funkcjonować w trybie wakacyjnym.

Marta Marczak, rzeczniczka prasowa stowarzyszenia Miasto Jest Nasze mówi o chaosie komunikacyjnym w stolicy. - Są to nieodpowiedzialne i złe decyzje ze strony ZTM-u i WTP. Te cięcia dotykają linie, które mogą zaważyć o dojazdach wielu mieszkańców - komentuje.

Do ruchu miejskiego mają docierać niepokojące sygnały od mieszkańców. - Otrzymujemy wiadomości nie tylko od mieszkańców, ale też od uczniów, którzy wracają do szkoły i martwią się, jak będą do niej dojeżdżać - deklaruje w wypowiedzi dla naszej redakcji.

Zmiana rozkładów jazdy. MJN ostrzega przed tłokiem, a ZTM uspokaja

- Nie rozumiemy, jak miasto wyobraża sobie funkcjonowanie transportu publicznego we wrześniu, skoro już widzimy, że niektóre linie są przepełnione - zaznacza. Przedstawicielka MJN-u ostrzega przed zagrożeniem epidemicznym.

- Kierowcy nie mają podstawy prawnej do wypraszania osób bez maseczek. Mniejsza liczba kursów przy większej liczbie pasażerów stanowi zagrożenie epidemiczne - deklaruje.

Miasto Jest Nasze domaga się zadbania o infrastrukturę komunikacji miejskiej. - Jeżeli transport ma być punktualny, trzeba zadbać o infrastrukturę. Na kluczowych, najbardziej zakorkowanych odcinkach, muszą zostać wyznaczone buspasy - przekonuje nasza rozmówczyni.

Marta Marczak uważa za konieczne kontrolowanie buspasów. - One nie mogą być zajmowane przez samochody. Przykładowo, można zamontować kamery, rejestrujące pojazdy, nielegalnie zajmujące buspasy - proponuje. Działaczka miejska tłumaczy, że pomysł można wprowadzić przy współpracy ZTM-u ze strażą miejską.

Brak punktualności w połączeniu z zatłoczeniem transportu ma skutecznie odstraszać mieszkańców od rezygnowania z podróży samochodem. - Jeżeli ludzie mają korzystać z komunikacji, autobusy muszą jeździć często, zwłaszcza w pandemii - dodaje.

Społeczniczka przypomina, że Kraków już w połowie sierpnia zrezygnował z wakacyjnych rozkładów jazdy, by ustabilizować ruch.

ZTM uspokaja. "Do tej pory zatłoczenia nie mieliśmy"

Rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego wyjaśnia, co wywołało niecodzienne zmiany w rozkładach jazdy tuż przed końcem wakacji.

- Rozkłady, które wprowadzamy po wakacjach wynikają z analizy sytuacji, jaka jest w transporcie publicznym. Po roku epidemii nie mamy około połowy pasażerów - zapewnia Kunert.

Przedstawiciel prasowy Zarządu nie obawia się zatłoczenia w transporcie publicznym. - Do tej pory takiego zatłoczenia nie mieliśmy. Kiedy obowiązywały ograniczenia dotyczące liczby pasażerów, dostosowywaliśmy liczbę pojazdów do liczby osób. Właśnie wtedy tramwaje kursowały częściej. Teraz nie mamy ograniczeń, więc w tramwajach, autobusach i metrze może podróżować nominalna liczba osób - tłumaczy.

Kunert wskazał, że tramwaje zostały pozostawione w rzadszym takcie. - W godzinach szczytu na liniach magistralnych ta różnica wynosi minutę. Metro w obecnym takcie funkcjonuje od wiosny i również nie obserwujemy przepełnień, czy utrudnień związanych z komunikacji - uspokoił.

ZTM na bieżąco monitoruje sytuacje w transporcie publicznym. Szczegółowe analizy zostaną także przeprowadzone we wrześniu i w październiku. - Rozkłady jazdy będą na bieżąco korygowane - dodał Kunert.

Przedstawiciel spółki podkreślił, że tylko dziesięć linii autobusowych pozostaje na wakacyjnym rozkładzie jazdy. - To te linie, na które nie ma dużego zapotrzebowania, ponieważ nie cieszą się popularnością - wyjaśnił.

Mowa o autobusach linii: 104, 105, 108, 114, 122, 158, 181, 191, 194, 523. Jak ustaliliśmy, do normalnych rozkładów jazdy powracają wszystkie linie podmiejskie.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info. Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl zdjęcie główne: Jan Bielecki/East News

Powiązane