wawainfo.pl > Wiadomości > Zmarł Jarosław Zieliński. Wybitny varsavianista przegrał walkę z rakiem
Kuba Wieloch
Kuba Wieloch 19.03.2022 03:19

Zmarł Jarosław Zieliński. Wybitny varsavianista przegrał walkę z rakiem

Płonące świece
pixabay.com

Zmarł Jarosław Zieliński

Jarosław Zieliński od wielu dni walczył o życie. 11 kwietnia został przetransportowany do szpitala z podejrzeniem koronawirusa. Niestety, diagnoza była znacznie gorsza. Historyk wymagał drogiego i natychmiastowego leczenia. 

Lekarze poinformowali pisarza o nacieku nowotworowym na układzie moczowo-płciowym oraz wielu ogniskach w płucach, w wątrobie, oskrzelach, jelitach. 

W internecie szybko powstała inicjatywa zbiórki pieniężnej na leczenie znanego dziennikarza. Niestety, varsavianista nie dotrwał do momentu rozpoczęcia leczenia i zmarł 27.04.2021 w wieku 73 lat.

Burmistrz Bielan żegna Jarosława Zielińskiego

O śmierci Jarosława Zielińskiego poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Bielan Grzegorz Pietruczuk.

Szanowni Państwo,

przed chwilą dotarła do mnie smutna wiadomość. Zmarł Jarosław Zieliński, wybitny varsavianista i historyk, nasz bielański Sąsiad i Przyjaciel.

Redaktor Zieliński od lat badał historię warszawskiej zabudowy, jej ulic, placów, pałaców i kamienic. Napisał dziesiątki książek, w tym wspaniałe dzieło „Bielany. Przewodnik historyczny”. Od wielu lat pisał także felietony poświęcone dziejom naszej dzielnicy w „Nasze Bielany”. Jego odejście jest niepowetowaną stratą dla Warszawy - czytamy we wpisie Grzegorza Pietruczuka. 

Wybitny znawca Warszawy

Jarosław Zieliński był varsavianistą, doświadczonym dziennikarzem, historykiem oraz pisarzem. Napisał blisko 50 książek o tematyce Warszawy. 

Pisarz był wielokrotnie wyróżniany m.in. Nagrodą Literacką m. st. Warszawy czy tytułem Zasłużony dla Warszawy.

Internauci wyrażają żal i smutek

Pod wpisem Grzegorza Pietruczuka pojawiło się wiele komentarzy wspominających i opłakujących Jarosława Zielińskiego.

To wielka strata. Lubiłam chodzić z nim na wycieczki, zawsze bardzo ciekawie i wspaniale opowiadał o wszystkim. Składam najszczersze kondolencje rodzinie pana Jarosława.

To po prostu nieprawda. Jak będzie żyła nasza ulica bez swojego Mistrza. Ogromna strata. Głębokie wyrazy współczucia dla bliskich. - czytamy w komentarzach

Pojawiły się również sugestie uczczenia pamięci o zmarłym.

Mam nadzieję, że będzie miał swoją ulicę na Bielanach. Panie Burmistrzu, kto jak nie On? - proponuje użytkowniczka Facebook

Zieliński pełnił również funkcję zastępcy redaktora naczelnego w miesięczniku „Stolica” oraz współpracował z „Gazetą Wyborczą”. 

Przyjacielu nie jesteśmy w stanie wymówić słów pożegnania.

Zawsze będziesz z nami i w naszych sercach. - fragment komunikatu miesięcznika „Stolica”.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: wawainfozdjęcie główne ilustracyjne: PIXABAY

Tagi: Warszawa
Powiązane