wawainfo.pl > Wiadomości > Upał w stolicy. Staną beczkowozy i kurtyny wodne
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 03:27

Upał w stolicy. Staną beczkowozy i kurtyny wodne

Kurtyny wodne
Materiały prasowe UM

Od piątku (18.06) całe Mazowsze zaleje fala upałów. W Warszawie pojawią się kurtyny wodne oraz beczkowozy. Urząd apeluje – dbajmy o siebie i innych.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że w weekend termometry pokażą nawet 32°C. W nocy nadal będzie bardzo ciepło, nawet do 19°C. Sytuacja potrwa co najmniej do wtorku.

Miejskie wsparcie

W popularnych lokalizacjach w całym mieście staną kurtyny wodne oraz beczkowozy z warszawską kranówką. Mają dać ochłodę i przyjemną bryzę pieszym. Kurtyny rozpryskują mgiełkę na wysokość 1-2 metrów i będą działać do czasu ustania upałów.

Urząd miasta w trakcie fali gorąca chce wesprzeć mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy źle znoszą wysokie temperatury – seniorów, dzieci oraz psy.

Natryski pojawią się najpopularniejszych punktach w centrum, m.in. przy Skwerze Hoovera, na Placu Zamkowym, przy Pomniku Mikołaja Kopernika, przy ulicy Smolnej, przy pomniku Wincentego Witosa, czy na Placu Konstytucji.

Dodatkowo, w miejscach, w których planowane są większe miejskie wydarzenia Wodociągi Warszawskie rozstawią beczkowozy ze stołeczną kranówką. Pojawią się m.in. pod Pałacem Kultury i Nauki, na Żoliborzu i na Wilanowie.

To nie przelewki

Przez cały weekend w stolicy prognozuje się temperatury powyżej 30 stopni, co może negatywnie wpływać na zdrowie a nawet życie warszawiaków. Jak radził Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW w rozmowie z wawainfo - w najbliższych dniach ograniczmy wychodzenie z domu w godzinach 11-17, pijmy dużo wody i chrońmy ciało przed promieniami słonecznymi.

Osoby starsze oraz dzieci powinny być otoczone szczególną opieką. Należy również pamiętać, że upały mogą być równie dotkliwe dla ludzi, jak i dla zwierząt. 

Wychodząc z domu należy pamiętać, by zabrać wodę dla siebie i naszych podopiecznych.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

źródło: wawainfo.pl, UM materiały prasowe zdjęcie główne: materiały prasowe UM