wawainfo.pl > Mazowsze > Uciążliwe robaki nie pozwalają normalnie żyć. Czy ochotki są groźne?
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 03:27

Uciążliwe robaki nie pozwalają normalnie żyć. Czy ochotki są groźne?

Ochotki
https://insektpol.pl/

Owady przypominające komary to plaga nadwiślańskich gmin. Pojawiają się wieczorem i utrudniają normalne funkcjonowanie mieszkańcom. Czym są natrętne ochotki?

To niegroźne, ale irytujące małe owady, które często mylone są z komarami. Mają zielony kolor i charakterystycznie bzyczą. Zgodnie z relacją mieszkańców okolic Płocka ich plaga ponownie zalała Mazowsze.

Prawdziwa plaga

Czytelnik PetroNews nadesłał filmik dokumentujący chmarę uciążliwych owadów, która uprzykrza życie mieszkańcom gminy Brudzeń. Ludzie skarżą się na roje oblepiające budynki i samochody. Owady wpadają do oczu oraz ust spacerujących, szczególnie nad Wisłą. Robaki żerują wieczorem, nad słodkowodnymi zbiornikami, a uciążliwe skupiska utrudniają poruszanie się na zewnątrz.

Masowe pojawienie się ochotek w Polsce rozpoczęło się w czerwcu 2016 roku. Od tamtej pory obserwuje się nasiloną obecność tych owadów w pobliżu Wisły. Jak czytamy na insektpol.pl: "Wysoka ilość ochotek występujących w okolicach Płocka była i jest wynikiem oddziaływania Zalewu Włocławskiego. Zalew ten stanowi idealne miejsce dla rozmnażania się ochotek, ponieważ ma on muliste dno".

Zanieczyszczenie a ochotki

Na stronie insektpol.pl znajdujemy wytłumaczenie pojawienia się plagi tych owadów na Mazowszu: "Obecność i liczebność ochotek w danym zbiorniku pozwala na określenie stopnia jego zanieczyszczenia. Im bardziej jest on zanieczyszczony, tym więcej jest w nim ochotek." Zniknięcie nadmiernej ilości irytujących robaków prawdopodobnie nastąpi, dopiero gdy zbiorniki zostaną oczyszczone z mułu.

Ciekawostką jest fakt, że ochotki bywają pokarmem dla ludzi. Ta praktyka ma miejsce w okolicach jeziora Wiktoria w południowo-wschodniej Afryce. Owady zbierają się przy źródle światła, skąd łatwo je zebrać i przygotować ciasteczka, które w smaku przypominają kawior.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: petronews.pl, insektpol.pl, wawainfo.pl Zdjęcie główne: insektpol.pl

Tagi: Płock
Powiązane