wawainfo.pl > Wiadomości > Uwaga na falę upałów na Mazowszu. Jest ostrzeżenie II stopnia
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 03:38

Uwaga na falę upałów na Mazowszu. Jest ostrzeżenie II stopnia

Upały II stopnia
Piotr Molecki/East News

Prognoza pogody na najbliższy weekend nie pozostawia złudzeń. Instytut Meteorologii ostrzega przed realnym zagrożeniem dla życia i zdrowia upałami II stopnia. IMGW twierdzi, ze na Mazowszu pogoda będzie wręcz niebezpieczna.

Wysokie temperatury nadejdą w piątek (do 29°C), ale dopiero w sobotę (19.06) od godzin porannych pogoda będzie wręcz upalna.

Temperatury w weekend będą wahać się między 29, a nawet 32 stopniami Celsjusza w cieniu, na slońcu te wartości będą jeszcze większe.

Zagrożenie upałami, według pomiarów IMGW będzie trwało nawet do wtorku 22.06.

II stopnień zagrożenia

W związku ze zmianą pogody IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia.

Co to znaczy? W sytuacji zagrożenia temperatura powietrza wynosi co najmniej 30 °C i utrzymuje się przez co najmniej dwa dni. Temperatura minimalna oscyluje wówczas powyżej 18 °C.

- W takich dniach organizm narażony jest na tzw. stres termiczny. Warto wiedzieć, że gdy doświadczamy tak wysokich temperatur, organizm człowieka nie odpoczywa, nie regeneruje się - mówi w rozmowie z wawainfo.pl Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW.

Unikaj wychodzenia

- Zastanówmy się, czy nie warto byłoby ograniczyć wychodzenia na zewnątrz w godzinach od 11 do 17. Wtedy panuje najwyższa temperatura powietrza, a słońce działa najintensywniej. To ostrzeżenie dotyczy głównie dzieci i osób starszych - kontynuuje Walijewski.

Zalecane jest przebywanie w cieniu, w przewiewnych pomieszczeniach. Należy pamiętać o regularnym piciu wody i stosowaniu kremów z filtrem. Zbyt długa ekspozycja na słońcu stanowi realne zagrożenie dla zdrowia.

Kwiecień i maj były wyjątkowo chłodnymi miesiącami, dlatego informacja o nadchodzacej fali gorąca może niektórych ucieszyć.

Warto zachować rozwagę podczas ekspozycji na słońce. - Trudno ocenić, czy upały II stopnia wkrótce powrócą, jednak biorąc pod uwagę fakt, że tak gwałtowne skoki temperatury są coraz częstrze, nie będzie to pierwszy stan zagrożenia tego lata - podsumowuje rzecznik IMGW.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wawainfo.pl Zdjęcie główne: Piotr Molecki/East News