wawainfo.pl > Wiadomości > Tramwaje pojadą szybciej. Powstają kolejne zielone fale na skrzyżowaniach, tym razem dla Grochowa i Woli
Konrad Wrzesiński
Konrad Wrzesiński 19.03.2022 03:30

Tramwaje pojadą szybciej. Powstają kolejne zielone fale na skrzyżowaniach, tym razem dla Grochowa i Woli

tramwaj w warszawie
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zielone fale działają od lat i obejmują już blisko dwie trzecie skrzyżowań z sygnalizacją świetlną w stolicy. Tramwaje pojadą szybciej w kolejnych dzielnicach. Trwa przebudowa systemów na trasie na Gocławek, a także przez Okopową i Towarową na warszawskiej Woli.

Wprowadzanie zielonej fali, czyli priorytetów dla tramwajów na ulicach Warszawy trwa od 2014 roku. Zmiany w w oprogramowaniu sygnalizacji świetlnej objęły już 160 z 255 skrzyżowań w stolicy, przez które przejeżdżają tramwaje.

Zmiany pomagają w skróceniu czasu przejazdów. Plusów jest jednak więcej, w tym: oszczędzanie energii elektrycznej przez rzadsze hamowanie, odzyskiwanie kolejnych składów i ratowanie etatów do ich obsługi.

Zielona fala dla tramwajów przyspiesza. Teraz Gocławek i Wola

Rozwiązanie sprawdza się już choćby na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej oraz w okolicy Hali Marymonckiej. Podobnie będzie na al. Waszyngtona.

To nie koniec zmian. Jak podała stołeczna "Gazeta Wyborcza", Tramwaje Warszawskie podpisały opiewającą na pół miliona złotych umowę z firmą Siemens Mobility.

Spółka zobowiązała się do wykonania zielonej fali przy ul. Grochowskiej (między pętlą Gocławek a rondem Wiatraczna), a także na ul. Okopowej i Towarowej. Łącznie około 9,5 kilometra.

Poprzedni system sterowania ruchem opierał się na montowaniu czujników w torach. Konieczne było też rozkopywanie ulic, przez co przedsięwzięcie było droższe i znacznie trudniejsze.

Teraz opierał będzie się on na sygnałach GPS, co znacznie ułatwi i przyspieszy sprawę.

90 procent skrzyżowań do 2022 r.

Już do końca tego roku planowane jest objęcie zieloną falą 75 procent skrzyżowań w Warszawie. Do końca roku 2022 ma być to już 90 procent.

Każde z nich pozwala na zaoszczędzenie kilkudziesięciu sekund – wskazuje "Wyborcza". W praktyce część tras tramwajowych przejedziemy zatem szybciej nawet o 10 minut.

Podobnie jest choćby w przypadku linii nr 9 z Okęcia na Gocławek, a także na linii nr 17 ze Służewca na Tarchomin.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wyborcza.pl, wawainfo.pl zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News