wawainfo.pl > Ulice > Ruszył protest pracowników ochrony zdrowia
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 03:37

Ruszył protest pracowników ochrony zdrowia

Warszawa
wawainfo.pl

Pracownicy systemu ochrony zdrowia wyszli na ulice Warszawy. Wraz z nimi ruszyli rolnicy z Agro Unii. Wspólnie walczą o poprawę sytuacji ratowników, lekarzy, pielęgniarek i położnych. Warszawski Transport Publiczny ostrzega przed ogromnymi utrudnieniami.

O godzinie 11:30 ruszyły przygotowania do protestu, który ruszy spod gmachu Sądu Najwyższego i skrzyżowania ulic Bonifraterskiej i Świętojerskiej. Pracownicy systemu ochrony zdrowia wyruszą pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów o godzinie 12:00.

Ruszył protest pracowników systemu ochrony zdrowia

Przemarsz odbędzie się na trasie: Miodowa – Trakt Królewski – pl. Trzech Krzyży – Wiejska – Matejki – Al. Ujazdowskie. O godzinie 16:00 manifestacja przeniesie się pod biuro Mateusza Morawieckiego.

Akcja jest organizowana przez Ogólnopolski Komitet Strajkowo-Protestacyjny, do którego należą związki zawodowe oraz organizacje zrzeszające lekarzy, pielęgniarki, rezydentów, położne oraz ratowników medycznych.

Ulicami stolicy, zgodnie z zapowiedziami, przemaszeruje kilka tysięcy osób, domagających się podniesienia nakładów na system opieki zdrowotnej, podwyżek dla medyków oraz podniesienia jakości świadczeń dla pacjentów.

O godzinie 17:00 pod Sejmem wystartuje białe miasteczko namiotowe. Po marszu rozłożone zostaną białe namioty, gdzie przez najbliższy tydzień odbędzie się szereg debat na temat sytuacji psychiatrii dziecięcej, chorób cywilizacyjnych, chirurgii i ortopedii oraz pielęgniarstwa i położnictwa. Medycy umożliwią zrealizowanie nieodpłatnych badań profilaktycznych.

Jak informuje WTP, na czas protestu wystąpią utrudnienia w kursowaniu linii autobusowych: 100, 106, 107, 108, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 158, 159, 166, 171, 175, 178, 180, 195, 222, 503, 507, 518, 521. Problemy dotkną także tramwaje linii: 22, 24, 25, 7, 9.

Poniżej przedstawiamy postulaty Ogólnopolskiego Komitetu Strajkowo-Protestacyjnego:

  • Znacznie szybszy niż planowany wzrost nakładów na system opieki zdrowotnej do wysokości nie 7%, ale 8% PKB (jak w krajach sąsiednich, średnia OECD na 2018 rok wynosi 8.8% PKB)

  • Zwiększenie wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia do poziomów średnich w OECD i UE względem średniej krajowej, celem zahamowania emigracji zewnętrznej (zagranicznej) i wewnętrznej (do sektora prywatnego) pracowników opieki zdrowotnej

  • Zwiększenie liczby finansowanych świadczeń dla pacjentów oraz poprawa dostępności pacjenta do świadczeń

  • Podwyższenie jakości świadczeń dla pacjentów – jesteśmy krajem UE a nie WNP, potrzebna jest opieka lekarska, pielęgniarska, ale też fizjoterapeutyczna, rehabilitacyjna i farmaceutyczna oraz dostęp do nowoczesnych form diagnostyki laboratoryjnej i obrazowej

  • Zwiększenie liczby pracowników pracujących w systemie ochrony zdrowia do poziomów średnich w krajach OECD i UE, szczególnie w sytuacji starzenia się społeczeństwa i zwiększania się zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl zdjęcie główne: wawainfo.pl

Powiązane