wawainfo.pl
Warszawa, 28.10.2020, kolejny dzień protestów na ulicach

wawainfo.pl

Cała Warszawa protestuje. Kobiety, taksówkarze i rolnicy. Odpalili race, chcą zablokować Sejm

28 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

Stołeczne ulice są zablokowane wskutek protestu kobiet przeciw orzeczeniu TK w sprawie aborcji. Uczestnicy maszerują ulicą Kruczą i Piękną w kierunku Sejmu. Do protestu przyłączyli się taksówkarze, którzy zablokowali Aleje Jerozolimskie na w

W stolicy trwa protest kobiet

W środę w Warszawie trwa protest kobiet sprzeciwiających się orzeczeniu TK uznającemu tzw. aborcję eugeniczną za niekonstytucyjną, co właściwie równa się wprowadzeniu zakazu tego rodzaju zabiegów. Strajkujące kobiety domagają się prawa do samodzielnego podejmowania decyzji o aborcji. 

Wśród towarzyszących protestom postulatów znajdujemy także wstrzymanie finansowania kościoła z publicznych pieniędzy i rozdział państwa od kościoła. Wiele spośród protestujących kobiet w ramach sprzeciwu wobec polityki rządu nie poszło tego dnia do pracy i uczestniczy w tym czasie w demonstracjach. 

Warszawa solidaryzuje się z kobietami

Z protestem kobiet solidaryzują się także władze miasta. We wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że w dniu strajku kobiet stołeczny ratusz dostosuje swoją pracę do harmonogramu protestów, a warszawskie tramwaje i autobusy zostaną oflagowane symbolami demonstracji

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Trzaskowski stwierdził, że odpowiedzialność za protesty na ulicach polskich miast ponosi rząd, który podjął "taką, a nie inną decyzję", nawołując zarazem uczestników demonstracji do przestrzegania obostrzeń sanitarnych. Wystosował także apel do policji. - Apeluję oczywiście przede wszystkim o bezpieczeństwo: o noszenie masek i w miarę możliwości o zachowanie odpowiedniego dystansu. I też apeluję do policji o racjonalne i rozsądne zachowanie dlatego, że policja powinna w pierwszej kolejności bronić bezpieczeństwa wszystkich, niezależnie od kryteriów politycznych - mówił prezydent.

Protest kobiet zyskał poparcie taksówkarzy

Tłum uczestników protestu kobiet zgromadził się w środę przed siedzibą Ordo Iuris, skąd protest wyruszył w okolicę siedziby TVP na pl. Powstańców Warszawy oraz w kierunku siedziby PiS na ul. Nowogrodzkiej. Demonstranci ruszyli także ulicą Kruczą i Piękną w stronę Sejmu, w czym pomogło im wsparcie taksówkarzy, którzy zdecydowali o przyłączeniu się do protestów.

Taksówkarze - używający klaksonów i odpalający race - zablokowali Aleje Jerozolimskie na wysokości ulicy Kruczej, ułatwiając demonstrantom przemarsz w kierunku Sejmu. Protest dotarł już pod Sejm, gdzie jego uczestnicy odpalili race. 

Rolnicy także wspierają protest kobiet

Protest kobiet zyskał też poparcie rolników, którzy tego dnia również zablokowali stołeczne ulice, place i ronda, sprzeciwiając się "Piątce dla zwierząt". Około godziny 12 rozpoczęli oni blokady na placu Zawiszy, rondzie Dmowskiego, rondzie "Radosława" czy na Młocinach, po czym i oni rozpoczęli marsz w kierunku Sejmu.

Na niesionych przez rolników transparentach pojawiły się hasła jednoznacznie świadczące o ich poparciu dla strajku kobiet. "Strajk rolników. Teraz razem tkwimy w tym g*wnie" - czytamy na jednym z nich, opatrzonym czerwonym "piorunem", symbolem protestu kobiet. 

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

undefined

Julian BakułaAutor

Interesują mnie lokalne wydarzenia i problemy mieszkańców Warszawy i okolic, które chciałbym nagłaśniać, przyczyniając się do zmian na lepsze.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Ulice

Wypadek na Modlińskiej. Dwie osoby w szpitalu

Czytaj więcej >

Ulice

Policyjna blokada na Wisłostradzie. Szukali pijanego kierowcy

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Ulice

Ochota i Żoliborz w strefie płatnego parkowania

Czytaj więcej >

Ulice

Zderzenie dwóch aut na Mokotowie. Jedna osoba w szpitalu

Czytaj więcej >

Ulice

Śmiertelny wypadek na Bielanach. Sprawca uciekł z miejsca zdarzenia.

Czytaj więcej >

Ulice

Tramwaj potrącił mężczyzne na Marszałkowskiej. Poszkodowany miał prawie 3,5 promila

Czytaj więcej >