Stolica włącza się do strajku kobiet. Prezydent powiedział jak w środę będzie wyglądała praca ratusza

Autor Julian Bakuła - 27 Października 2020
26.10.2020 Blokada Ronda DmowskiegoŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski ogłosił, że władze miasta solidaryzują się z kobietami, które będą chciały wziąć udział w zaplanowanym na środę (28.10) strajku kobiet. Stołeczne autobusy i tramwaje zostaną oflagowane symbolami strajku, a ratusz dostosuje swoją pracę do akcji protestacyjnych.

Rafał Trzaskowski podjął pilną decyzję. Tramwaje i autobusy w Warszawie będą oflagowaneRafał Trzaskowski podjął pilną decyzję. Tramwaje i autobusy w Warszawie będą oflagowaneCzytaj dalej

Strajk Kobiet

- À propos jutrzejszego strajku chciałem powiedzieć, że solidaryzujemy się z tym strajkiem. My będziemy podchodzili z pełną przychylnością do wszystkich tych, którzy będą chcieli brać udział w tym strajku i tak zorganizujemy pracę urzędu jutro, żeby było to możliwe - zapowiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Prezydent Trzaskowski ogłosił również decyzję o oflagowaniu stołecznych autobusów i tramwajów symbolami strajku kobiet na znak poparcia dla protestów. Wystosował ponadto apel nie tylko do mieszkańców stolicy, ale także do warszawskich służb porządkowych.

Rafał Trzaskowski zaapelował do policji

- Apeluję przede wszystkim o bezpieczeństwo, noszenie masek i w miarę możliwości o zachowanie odpowiedniego dystansu i też apeluję do policji o racjonalne i rozsądne zachowanie dlatego, że policja powinna w pierwszej kolejności bronić bezpieczeństwa wszystkich, niezależnie od kryteriów politycznych. Stąd mój apel do policji, żeby się w ten sposób zachowywać - mówił we wtorek Rafał Trzaskowski.

Prezydent Warszawy zwrócił również uwagę na ryzyko upolitycznienia służb mundurowych takich jak policja czy straż miejska, zwłaszcza w obliczu przejścia straży miejskiej pod jurysdykcję policji. - Chciałem jasno powiedzieć, że nie ma zgody na to, żeby straż miejska była używana w jakikolwiek sposób przy tych demonstracjach - podkreślił Trzaskowski.

Dzisiaj grzeje:
1. Rafał Trzaskowski podjął pilną decyzję. Tramwaje i autobusy w Warszawie będą oflagowane
2. Zacznie się już w listopadzie. Będzie lockdown kraju. Za polską granicę podjęto radykalne kroki
3. Krystyna Pawłowicz z samego rana spakowała walizki i wyjechała. Dziś protest przed jej blokiem

Krystyna Pawłowicz z samego rana spakowała walizki i wyjechała. Dziś protest przed jej blokiemKrystyna Pawłowicz z samego rana spakowała walizki i wyjechała. Dziś protest przed jej blokiemCzytaj dalej

Orzeczenie TK

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odniósł się w trakcie wtorkowej konferencji prasowej nie tylko do protestów, ale także do samego orzeczenia TK, przeciw któremu wymierzony jest strajk kobiet.

Według Trzaskowskiego z racji, że orzeczenie nie zostało jeszcze opublikowane i nie weszło w życie, szpitale nie muszą go respektować i powinny traktować je jako nieobowiązujące.

Szpitale nie zawieszają zabiegów aborcji

Trzaskowski dał do zrozumienia, że stołeczne szpitale nie zawieszą wykonywania zabiegów aborcji w przypadku ciężkich i nieodwracalnych wad płodu lub chorób zagrażających jego życiu. - Nie zostawimy żadnej kobiety bez pomocy dlatego, że w tej chwili tego orzeczenia nie ma. Mamy nadzieję, że to orzeczenie nie wejdzie w życie dlatego, że zgotowałoby to po prostu piekło kobietom - mówił prezydent Warszawy.

- To decyzja całkowicie haniebna i podjęta w najmniej odpowiednim momencie. Taka decyzja nigdy nie powinna być podjęta, a co dopiero w momencie epidemii. To jest czysta prowokacja rządzących i chciałbym, żeby to jasno wybrzmiało - grzmiał prezydent Trzaskowski podczas konferencji prasowej.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Pilna decyzja ratusza w sprawie Wszystkich Świętych. Zmiana po raz pierwszy w historiiPilna decyzja ratusza w sprawie Wszystkich Świętych. Zmiana po raz pierwszy w historiiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od wtorku nowe przepisy. Na zwolnienie z podatku załapie się znacznie więcej Polaków
  2. Kradł na niespotykaną skalę. Mężczyzna wpadł na gorącym uczynku
  3. Pilna decyzja ratusza w sprawie Wszystkich Świętych. Zmiana po raz pierwszy w historii
  4. Kościół bije na alarm. Ogłosili larum, pilnie wzywają do świątyni
  5. Ulice w centrum są aż czarne. Komunikacja i samochody dosłownie stoją. Kobiety wyszły na ulice
  6. Nie wierzysz w działanie maseczek? Pierwsze poważne badanie, które obnaża ich skuteczność
  7. Nie żyje słynny polski skoczek narciarski. Miał na koncie wiele sukcesów, fani pogrążyli się w żałobie

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News