wawainfo.pl > Ulice > Rozwścieczeni rolnicy ruszyli na Warszawę. Blokują ronda, centrum jest zablokowane
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:23

Rozwścieczeni rolnicy ruszyli na Warszawę. Blokują ronda, centrum jest zablokowane

Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 13.10.2020. Protest rolnikow i hodowcow w zwiazku z procedowana w Senacie ustawa o ochronie zwierzat.
Jakub Kaminski/East News

Utrudnienia w centrum przez protest rolników

W środę o godzinie 12 w kilku miejscach w Warszawie rozpoczął się protest rolników sprzeciwiających się tzw. "Piątce dla zwierząt", zakładającej m.in. zakaz hodowli większości zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego czy zwiększenie uprawnień organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. 

W południe rolnicy - wśród nich przedstawiciele AGROunii - zablokowali szereg stołecznych placów i rond. Zgromadzeni na placu Zawiszy uniemożliwiają przejazd samochodów, jednak przepuszczają tramwaje. Odpalane są petardy i race dymne. Utrudnienia drogowe spowodowane protestem rolników występują też na rondzie Dmowskiego, rondzie Radosława czy na skrzyżowaniu ul. Pułkowej i ul. Muzealnej na Młocinach.

"W związku zablokowanym przejazdem w rejonie Placu Zawiszy, Rondo Radosława, Rondo Dmowskiego, ul.Marszałkowska, ul.Świętokrzyska, ul.Nowy Świat, Rondo de Gaulle'a.Trwają utrudnienia w kursowaniu linii autobusowych oraz tramwajowych. W związku z dynamiczną sytuacją linie kierowane są najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi" - czytamy w komunikacie ZTM.

Protest branży targowej

Jeszcze zanim w Warszawie rozpoczął się protest rolników, o godzinie 11 w Alejach Ujazdowskich rozpoczął się protest przedstawicieli branży targowej poszkodowanych w wyniku obostrzeń wprowadzonych z powodu epidemii. 

Uczestnicy protestu organizowanego przez Komitet Obrony Przemysłu Targowego zgromadzili się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, po czym rozpoczęli marsz w kierunku pomnika Józefa Piłsudskiego. Branża targowa domaga się od rządu większego wsparcia finansowego w związku ze spowodowanym obostrzeniami sanitarnymi ograniczeniem jej działalności. Uczestnicy protestu nie blokują jednak ruchu i poruszają się po chodniku.

W środę odbywa się też strajk kobiet

Oprócz protestu rolników i protestu branży targowej trwa strajk kobiet będący kontynuacją protestów trwających w Warszawie i w całym kraju od czwartku (22.10), kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją.

Protestujące kobiety domagają się prawa do samodzielnego podejmowania decyzji o aborcji. Z dnia na dzień protesty angażują coraz szersze środowiska. Wśród postulatów pojawia się także zaprzestanie finansowania kościoła przez państwo i rozdział państwa od kościoła.

Protest rolników złączy siły ze strajkiem kobiet

W środę wiele kobiet w ramach strajku nie przychodzi do pracy, aby wziąć udział w którymś z licznych planowanych i organizowanych m.in. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet protestów, a przez utrudnienia związane ze swoją absencją w pracy uzmysłowić społeczeństwu skalę problemu, którego źródłem stało się orzeczenie TK.

Pojawiają się również doniesienia, że protestujący rolnicy postanowili wesprzeć odbywający się w tym samym czasie i wymierzony przeciwko temu samemu rządowi strajk kobiet. Portal warszawawpigulce.pl podzielił się zdjęciem transparentu, na którym umieszczono następujący napis: "Strajk rolników. Teraz razem tkwimy w tym g*wnie" wraz z czerwoną "błyskawicą", symbolem strajku kobiet.

Powiązane