wawainfo.pl
Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 13.10.2020. Protest rolnikow i hodowcow w zwiazku z procedowana w Senacie ustawa o ochronie zwierzat.

Jakub Kaminski/East News

Rozwścieczeni rolnicy ruszyli na Warszawę. Blokują ronda, centrum jest zablokowane

28 Października 2020

Autor tekstu:

Julian Bakuła

Udostępnij:

W środę w Warszawie odbywa się nie tylko strajk kobiet, ale także kolejny protest rolników oraz przedstawicieli branży targowej. Od około 12 zablokowane jest centrum miasta. Protest rolników rozpoczął się od blokady placu Zawiszy, placu Wils

Utrudnienia w centrum przez protest rolników

W środę o godzinie 12 w kilku miejscach w Warszawie rozpoczął się protest rolników sprzeciwiających się tzw. "Piątce dla zwierząt", zakładającej m.in. zakaz hodowli większości zwierząt futerkowych, ograniczenie uboju rytualnego czy zwiększenie uprawnień organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. 

W południe rolnicy - wśród nich przedstawiciele AGROunii - zablokowali szereg stołecznych placów i rond. Zgromadzeni na placu Zawiszy uniemożliwiają przejazd samochodów, jednak przepuszczają tramwaje. Odpalane są petardy i race dymne. Utrudnienia drogowe spowodowane protestem rolników występują też na rondzie Dmowskiego, rondzie Radosława czy na skrzyżowaniu ul. Pułkowej i ul. Muzealnej na Młocinach.

"W związku zablokowanym przejazdem w rejonie Placu Zawiszy, Rondo Radosława, Rondo Dmowskiego, ul.Marszałkowska, ul.Świętokrzyska, ul.Nowy Świat, Rondo de Gaulle'a.Trwają utrudnienia w kursowaniu linii autobusowych oraz tramwajowych. W związku z dynamiczną sytuacją linie kierowane są najbliższymi przejezdnymi ciągami komunikacyjnymi" - czytamy w komunikacie ZTM.

Protest branży targowej

Jeszcze zanim w Warszawie rozpoczął się protest rolników, o godzinie 11 w Alejach Ujazdowskich rozpoczął się protest przedstawicieli branży targowej poszkodowanych w wyniku obostrzeń wprowadzonych z powodu epidemii. 

Uczestnicy protestu organizowanego przez Komitet Obrony Przemysłu Targowego zgromadzili się przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, po czym rozpoczęli marsz w kierunku pomnika Józefa Piłsudskiego. Branża targowa domaga się od rządu większego wsparcia finansowego w związku ze spowodowanym obostrzeniami sanitarnymi ograniczeniem jej działalności. Uczestnicy protestu nie blokują jednak ruchu i poruszają się po chodniku.

W środę odbywa się też strajk kobiet

Oprócz protestu rolników i protestu branży targowej trwa strajk kobiet będący kontynuacją protestów trwających w Warszawie i w całym kraju od czwartku (22.10), kiedy to Trybunał Konstytucyjny orzekł, że tzw. aborcja eugeniczna jest niezgodna z konstytucją.

Protestujące kobiety domagają się prawa do samodzielnego podejmowania decyzji o aborcji. Z dnia na dzień protesty angażują coraz szersze środowiska. Wśród postulatów pojawia się także zaprzestanie finansowania kościoła przez państwo i rozdział państwa od kościoła.

Protest rolników złączy siły ze strajkiem kobiet

W środę wiele kobiet w ramach strajku nie przychodzi do pracy, aby wziąć udział w którymś z licznych planowanych i organizowanych m.in. przez Ogólnopolski Strajk Kobiet protestów, a przez utrudnienia związane ze swoją absencją w pracy uzmysłowić społeczeństwu skalę problemu, którego źródłem stało się orzeczenie TK.

Pojawiają się również doniesienia, że protestujący rolnicy postanowili wesprzeć odbywający się w tym samym czasie i wymierzony przeciwko temu samemu rządowi strajk kobiet. Portal warszawawpigulce.pl podzielił się zdjęciem transparentu, na którym umieszczono następujący napis: "Strajk rolników. Teraz razem tkwimy w tym g*wnie" wraz z czerwoną "błyskawicą", symbolem strajku kobiet.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Od poniedziałku plac Bankowy zamieni się w plac budowy, tramwaje rozpoczynają drugi etap prac technicznych

Ulice

Remont torowiska w okolicach placu Bankowego. Zamykanych jest 18 przystanków, a tramwaje będą jeździć objazdami

Czytaj więcej >
KASIA ZAREMBA/AGENCJA SE/East News

Ulice

Wypadek na trasie S8 w kierunku Poznania. Stworzył się gigantyczny korek

Czytaj więcej >

Ulice

Wał Miedzeszyński. Zderzenie dwóch samochodów, są ranni

Czytaj więcej >

Ulice

Wypadek w Warszawie. Z impetem wjechała w pieszego, trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Ulice

Mokotów: wypadek na Puławskiej. Zablokowany jeden pas ruchu

Czytaj więcej >
arembowski / Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Ulice

Wypadek na Stegnach, z samochodów niewiele zostało. Jedna osoba trafiła do szpitala

Czytaj więcej >