wawainfo.pl
Powrót do szkół

Piotr Molecki/East News

Powrót do szkół. W Warszawie brakuje nauczycieli, "Sytuacja już jest dramatyczna"

1 Września 2021

Autor tekstu:

Alan Wysocki

Udostępnij:

Początek roku do szkół ruszył pełną parą, jednak już w samej Warszawie brakuje około dwóch tysięcy pedagogów. Na terenie całego Mazowsza mowa o aż trzech tysiącach wakatów. - Sytuacja już jest dramatyczna - komentowała Dorota Łoboda.

21 sierpnia o fatalnej sytuacji kadrowej w oświacie informowała nas przewodnicząca stołecznej komisji edukacji, radna Dorota Łoboda. Z danych udostępnionych przez kuratorium widać, że w samej stolicy brakuje około dwóch tysięcy nauczycieli. Poza stolicą, na terenie Mazowsza doliczyliśmy się kolejnego tysiąca wakatów.

Powrót do szkół. Poważne problemy kadrowe w stolicy i na Mazowszu

- Są duże miasta, jak Warszawa, gdzie sytuacja już jest dramatyczna. Szkoły od wielu miesięcy poszukują nauczycieli - komentowała ekspertka. - Te liczby nie do końca są miarodajne, ponieważ istnieją jeszcze ukryte wakaty. Szkoła łata je we własnym zakresie, dając nadgodziny już pracującym pedagogom - dodawała.

Z relacji Łobody wiemy, że dochodzi do sytuacji, gdzie nauczyciele realizują obowiązki na 1,5 etatu. W niektórych placówkach lekcje przedmiotów ścisłych są realizowane na zasadzie zastępstw.

- Oczywiście, nie dochodzi do sytuacji, gdzie nie ma połowy nauczycieli, ale już są szkoły, gdzie od miesięcy trudno o zatrudnienie nauczyciela od fizyki lub chemii - deklarowała.

Nowe rekomendacje dla warszawskich szkół

Tuż przed powrotem do szkół opublikowano wyniki raportu "Szkoła po pandemii". Dorota Łoboda i Dominik Kuc wydali szereg rekomendacji, mających zapewnić bezpieczeństwo i poczucie komfortu zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Szczególny nacisk położono na egzaminowanie wiedzy i godziny wychowawcze. Zajęcia z nauczycielem opiekującym się daną klasą, powinny być wzbogacane o elementy integracji oraz wiedzy na temat zdrowia psychicznego.

Odradza się ocenianie wiedzy uczniów, zwłaszcza na samym początku powrotu do nauczania stacjonarnego. Jak zapewnia Kuc i Łoboda, najlepszym rozwiązaniem będzie jedynie diagnozowanie jej poprzez projektowe metody pracy.

Szkoły powinny stworzyć pedagogom i społeczności uczniowskiej jak najlepsze warunki do komfortowego powrotu do stacjonarnego trybu pracy.

Rafał Trzaskowski apeluje ws. powrotu do szkół

Specjalny komunikat wydały także władze Warszawy, ostrzegając przed "Lex Czarnek". Zarzucono ministrowi edukacji próbę odebrania niezależności dyrekcjom szkół. Zjednoczona Prawica, według stołecznych radnych, chce przejąć pełną władzę nad edukacją.  

- 1 września do stołecznych szkół wróci ponad 200 tys. uczniów, którzy nie wiedzą, co ich czeka w nowym roku szkolnym. Po trudnym czasie nauki zdalnej i walki z pandemią, rząd zamiast wspierać dzieci, rodziców i nauczycieli, szykuje zmiany, które zniszczą polską edukację - ostrzega prezydent stolicy.

10 banalnych pytań o Warszawie. Pytanie nr. 9 jest jednak podchwytliwe

Pytanie 1 z 10

Czy Warszawa była nazywana "Paryżem północy"?

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, wtv.pl
źródło zdjęcia głównego: Piotr Molecki/East News

Alan WysockiAutor

Dziennikarz wtv.pl i wawainfo.pl. Wcześniej pisałem dla tygodnika "Fakty i Mity". W mediach od 2019 roku.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje profesor Jan Stanienda

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

26 września rusza 43. Maraton Warszawski. Nadchodzą utrudnienia

Czytaj więcej >
Obraz DUOTONE_ z Pixabay

Wiadomości

Nie żyje Hanna Lewandowska, wiceprezes Zarządu Oddziału Warszawa-Śródmieście Związku Nauczycielstwa Polskiego

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Wiadomości

Awaria metra. Na stacji Młociny występują utrudnienia

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Akcja policji pod domem Rafała Trzaskowskiego. Doszło do obywatelskiego zatrzymania

Czytaj więcej >
imago stock&people/EAST NEWS

Wiadomości

Auchan wprowadza usługi pocztowe. I omija zakaz handlu w niedziele

Czytaj więcej >