wawainfo.pl > Wiadomości > Powrót do szkół. W Warszawie brakuje nauczycieli, "Sytuacja już jest dramatyczna"
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 03:37

Powrót do szkół. W Warszawie brakuje nauczycieli, "Sytuacja już jest dramatyczna"

Powrót do szkół
Piotr Molecki/East News

Początek roku do szkół ruszył pełną parą, jednak już w samej Warszawie brakuje około dwóch tysięcy pedagogów. Na terenie całego Mazowsza mowa o aż trzech tysiącach wakatów. - Sytuacja już jest dramatyczna - komentowała Dorota Łoboda.

21 sierpnia o fatalnej sytuacji kadrowej w oświacie informowała nas przewodnicząca stołecznej komisji edukacji, radna Dorota Łoboda. Z danych udostępnionych przez kuratorium widać, że w samej stolicy brakuje około dwóch tysięcy nauczycieli. Poza stolicą, na terenie Mazowsza doliczyliśmy się kolejnego tysiąca wakatów.

Powrót do szkół. Poważne problemy kadrowe w stolicy i na Mazowszu

- Są duże miasta, jak Warszawa, gdzie sytuacja już jest dramatyczna. Szkoły od wielu miesięcy poszukują nauczycieli - komentowała ekspertka. - Te liczby nie do końca są miarodajne, ponieważ istnieją jeszcze ukryte wakaty. Szkoła łata je we własnym zakresie, dając nadgodziny już pracującym pedagogom - dodawała.

Z relacji Łobody wiemy, że dochodzi do sytuacji, gdzie nauczyciele realizują obowiązki na 1,5 etatu. W niektórych placówkach lekcje przedmiotów ścisłych są realizowane na zasadzie zastępstw.

- Oczywiście, nie dochodzi do sytuacji, gdzie nie ma połowy nauczycieli, ale już są szkoły, gdzie od miesięcy trudno o zatrudnienie nauczyciela od fizyki lub chemii - deklarowała.

Nowe rekomendacje dla warszawskich szkół

Tuż przed powrotem do szkół opublikowano wyniki raportu "Szkoła po pandemii". Dorota Łoboda i Dominik Kuc wydali szereg rekomendacji, mających zapewnić bezpieczeństwo i poczucie komfortu zarówno uczniom, jak i nauczycielom.

Szczególny nacisk położono na egzaminowanie wiedzy i godziny wychowawcze. Zajęcia z nauczycielem opiekującym się daną klasą, powinny być wzbogacane o elementy integracji oraz wiedzy na temat zdrowia psychicznego.

Odradza się ocenianie wiedzy uczniów, zwłaszcza na samym początku powrotu do nauczania stacjonarnego. Jak zapewnia Kuc i Łoboda, najlepszym rozwiązaniem będzie jedynie diagnozowanie jej poprzez projektowe metody pracy.

Szkoły powinny stworzyć pedagogom i społeczności uczniowskiej jak najlepsze warunki do komfortowego powrotu do stacjonarnego trybu pracy.

Rafał Trzaskowski apeluje ws. powrotu do szkół

Specjalny komunikat wydały także władze Warszawy, ostrzegając przed "Lex Czarnek". Zarzucono ministrowi edukacji próbę odebrania niezależności dyrekcjom szkół. Zjednoczona Prawica, według stołecznych radnych, chce przejąć pełną władzę nad edukacją.  

- 1 września do stołecznych szkół wróci ponad 200 tys. uczniów, którzy nie wiedzą, co ich czeka w nowym roku szkolnym. Po trudnym czasie nauki zdalnej i walki z pandemią, rząd zamiast wspierać dzieci, rodziców i nauczycieli, szykuje zmiany, które zniszczą polską edukację - ostrzega prezydent stolicy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl, wtv.pl źródło zdjęcia głównego: Piotr Molecki/East News

Powiązane