wawainfo.pl > Mazowsze > Odszedł kolejny Powstaniec Warszawski. W wieku 98 lat zmarła Leokadia Zofia Grabowska
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.06.2022 02:02

Odszedł kolejny Powstaniec Warszawski. W wieku 98 lat zmarła Leokadia Zofia Grabowska

Nie żyje Leokadia Zofia Grabowska, ps. "Kociak". Walczyła w Powstaniu Warszawskim
Unsplash.com/David Tomaseti

Przez lata dawała świadectwo historii na temat Powstania Warszawskiego. Nie żyje Leokadia Zofia Grabowska. W 1944 roku funkcjonowała pod pseudonimem "Kociak". Jej życie to gotowy scenariusz na film.

Zaledwie kilka dni przed 77 rocznicą Powstania Warszawskiego odeszła Leokadia Zofia Grabowska. W 1994 roku walczyła o wolną Warszawę pod pseudonimem "Kociak".

Powstańcy Warszawscy przez lata dawali świadectwo tego, do czego prowadzi wojna. Straciliśmy kolejną osobę istotną dla naszego dziedzictwa i pamięci.

Nie żyje Leokadia Zofia Grabowska

Informacje o śmierci Leokadii Zofii Grabowskiej, ps. "Kociak", przekazało miasto Kobyłka. W mediach społecznościowych zamieszczono długi post honorujący niezwykłą osobę, jaką była zmarła.

Pani Leokadia Zofia Grabowska przez lata mieszkała w Kobyłce. To właśnie w tej podwarszawskiej miejscowości osiedliła się na stałe.

- 15 lipca w wieku 98 lat odeszła Pani Leokadia Zofia Grabowska, z domu Kosińska ps. „Kociak”, porucznik Wojska Polskiego w st. spoczynku, Powstaniec Warszawski 1944. Żegnamy Panią Zofię z wielkim żalem - czytamy na oficjalnym profilu miasta Kobyłka.

Przede wszystkim była dobrym człowiekiem

Mimo wielkiego heroizmu z okresu Powstania Warszawskiego pani Leokadia Zofia Grabowska zapamiętana zostanie głównie, jako osoba, która zawsze była gotowa pomóc drugiemu człowiekowi.

Mieszkańcy Kobyłki podkreślają, że miała niesamowite poczucie humoru. Dodatkowo była osobą ciepłą, inteligentną, błyskotliwą i chętną do dzielenia się wojennymi wspomnieniami.

Poświęciła się dla wolnej Polski

W szeregach Armii Krajowej była od 1 maja 1942 roku. Była aktywną uczestniczką tajnych kompletów w czasie okupacji niemieckiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo:

Służyła w "Kropelkach" w oddziale dywersyjno-sabotażowym, który działał na terenach Warszawy, Ursusa oraz okolic. Była przeszkoloną sanitariuszką oraz łączniczką.

Jej szlak bojowy od 3 września 1944 roku znajdował się na trasie Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków.

Leokadia Zofia Grabowska, ps. "Kociak", działała w czasie zdobywania jedzenia, transportu innych powstańców w czasie ich wychodzenia z kanałów, oraz konwojowała niemieckich jeńców.

Dzięki chęci pani Leokadii Zofii Grabowskiej, do dzielenia się swoją pamięcią, nadal można dowiedzieć się wiele na temat Powstania Warszawskiego. Jej rozmowy zostały zapisane i dostępne są w sieci.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wawainfo.pl, Miasto Kobyłka Zdjęcie główne: OSP KSRG Glinojeck

Powiązane