wawainfo.pl > Wiadomości > Jedno obostrzenie jeszcze długo się nie zmieni. Jest jasna deklaracja rządu
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:39

Jedno obostrzenie jeszcze długo się nie zmieni. Jest jasna deklaracja rządu

Znoszenie obostrzeń
East News

Dzięki spadkowi ilości zakażeń koronawirusem oraz postępom w szczepieniach maj upływa pod znakiem znoszenia i luzowania kolejnych obostrzeń epidemicznych. Jeden z nakazów pozostanie jednak z nami jeszcze długo.

Luzowanie obostrzeń trwa

Spadek ilości zakażeń koronawirusem oraz coraz wyższy odsetek osób zaszczepionych pozwoliły w maju na stopniowe znoszenie i luzowanie części restrykcji.

Od 15 maja nie musimy nosić maseczki na otwartej przestrzeni, o ile da się zachować co najmniej 1,5-metrowy dystans od innych przechodniów.

Wznowiono także działanie ogródków restauracyjnych, które muszą jednak przestrzegać reżimu sanitarnego. Zachowywane muszą być 1,5-metrowe odstępy pomiędzy stolikami.

Z kolei od 21 maja ponownie otwarte są kina, teatry, opery czy filharmonie, które mogą działać w reżimie sanitarnym, przestrzegając 50-procentowego limitu obłożenia. Zabronione jest spożywanie posiłków i napojów w trakcie tego rodzaju wydarzeń kulturalnych w zamkniętych pomieszczeniach.

Na podobnych zasadach wznowiona została ponadto działalność ośrodków kultury, świetlic i parków rozrywki.

W niedawnej rozmowie z Wirtualną Polską minister zdrowia Adam Niedzielski dał do zrozumienia, że na przełomie maja i czerwca rząd ogłosi kolejne poluzowanie obostrzeń.

- Na dziś nie widzę przeszkód, by były to kolejne zmiany, czyli luzowanie reżimu sanitarnego w wielu miejscach i przywracanie działalności - wyjaśniał przywoływany przez Wirtualną Polskę minister Niedzielski. Jak sugeruje WP, zmiany te mogłyby dotyczyć imprez masowych i koncertów.

Minister zastrzegł jednak, że luzowanie obostrzeń nie obejmie obowiązku noszenia maseczki w zamkniętych przestrzeniach publicznych oraz w sytuacjach, gdy niemożliwe jest zachowanie 1,5-metrowego dystansu. Wiele wskazuje na to, że nakaz ten pozostanie w mocy jeszcze przez długi czas.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Źródło: Wirtualna Polska, wawainfo.pl Zdjęcie główne: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Powiązane