wawainfo.pl > Wiadomości > Trzaskowski o Krajowym Planie Odbudowy: Warszawa na tym straci
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:26

Trzaskowski o Krajowym Planie Odbudowy: Warszawa na tym straci

Prezydent Trzaskowski skrytykował sposób podziału unijnych funduszy.
Jakub Kaminski/East News

Trzaskowski o Krajowym Planie Odbudowy

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski był w środę gościem "Faktów po Faktach" w TVN24, gdzie wypowiadał się m.in. na temat sytuacji finansowej samorządów, która pogorszyła się ze względu na pandemię koronawirusa, jak również na temat unijnego wsparcia w ramach Krajowego Planu Odbudowy, które zostało jego zdaniem rozdzielone przez PiS niesprawiedliwie i przy zastosowaniu "kryterium politycznego".

- Kolejna presja, kolejne zabieranie pieniędzy, Warszawa straci być może miliard złotych, będzie się przekładać na to, że będziemy musieli likwidować wszystkie programy dodatkowe, które staramy się organizować dla warszawianek i warszawiaków: dopłacać do lekcji w szkołach, organizować darmowe żłobki czy wspierać organizacje pozarządowe - wyliczał zagrożone zadania.

- Bardzo potrzebujemy pieniędzy z Unii Europejskiej. Natomiast nie możemy pozwolić, żeby te pieniądze były wydawane uznaniowo przez PiS i traktowane jako fundusz wyborczy - tłumaczył na antenie tvn24 prezydent stolicy.

Trzaskowski poinformował także, że powiadomiona o sprawie Komisja Europejska "podjęła" argumenty samorządów i będzie działać na rzecz sprawiedliwego podziału unijnych funduszy przez rząd.

Zdaniem Trzaskowskiego pieniądze te powinny trafić do miasteczek i wsi, służąc m.in. walce z kryzysem klimatycznym np. poprzez rozbudowę transportu szynowego.

Wyjaśnił również, jaki jest jego zdaniem sens stosowanej przez PiS strategii, zgodnie z którą unijne granty przyznane zostaną głównie wielkim firmom zarządzonym przez członków tej partii, tymczasem do samorządów trafią głównie pożyczki.

- Chodzi o to, żeby doprowadzić do tego, że będziemy musieli się jeszcze bardziej zadłużyć, wtedy - zgodnie z ustawą - PiS będzie miał pretekst to wprowadzenia komisarza, dokładnie o to chodzi - tłumaczył Trzaskowski, wskazując na to, że ze względu na rządową politykę oraz wyzwania związane z pandemią samorządy już teraz są zadłużone.

W "Faktach po Faktach" Trzaskowski skomentował również zaprezentowany niedawno przez PiS program Polskiego Nowego Ładu, pochwalając sam pomysł obniżenia podatków, ale zwracając uwagę na to, że z niezrozumiałego powodu także ona ma się odbyć kosztem samorządów.

- Rządzący chcą likwidować powiaty, bo chcą przejmować szpitale powiatowe i wprowadzać tam komisarzy. To jest plan totalnej centralizacji. Ten, kto ma dobrze poukładane z rządem, zwróci się do ministra i on z łaski da mu pieniądze: na chodniki, ścieżki rowerowe. Bo rząd w tym planie chce zastąpić samorządy. A ktoś komu nie jest po drodze z PiS-em, bo jego wyborcy głosują inaczej, będzie miał dużo ciężej - przekonywał prezydent Warszawy.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Źródło: tvn24.pl, wawainfo.plZdjęcie główne: Jakub Kaminski/East News

Powiązane