wawainfo.pl > Wiadomości > Fala upałów nad Mazowszem. Jest ostrzeżenie II stopnia
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 03:28

Fala upałów nad Mazowszem. Jest ostrzeżenie II stopnia

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Prognoza pogody na najbliższe dni nie napawa optymizmem. Instytut Meteorologii zapowiada powrót fali upałów II stopnia. Specjaliści alarmują, tak wysoka temperatura może być niebezpieczna dla zdrowia.

IMGW wydało ostrzeżenie przed upałami drugiego stopnia. Temperatura w ciągu dnia osiągnie nawet 31 °C. W nocy temperatury będą wahać się między 17 a 20 stopniami Celsjusza.

Upalna aura będzie utrzymywać się od środy, 7 lipca aż do godzin popołudniowych w piątek 9 lipca. W niektórych miejscach w Warszawie temperatura może nawet osiągnąć wartość 34°C.

Przeważać będą dni słoneczne, z lekkim zachmurzeniem.

II stopnień - co to znaczy?

W związku z tą nagłą zmianą pogody IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia.

W sytuacji zagrożenia II stopnia temperatura powietrza wynosi co najmniej 30 °C i utrzymuje się przez minimum dwa dni. Temperatura oscyluje wówczas powyżej 18 °C.

Gdy doświadczamy fali upałów, ciało człowieka narażone jest na tzw. stres termiczny, ponieważ organizm nie odpoczywa i nie regeneruje się tak dobrze, jak przy umiarkowanych temperaturach.

Zalecane jest przebywanie w cieniu i unikanie wychodzenia na zewnątrz między 11:00 a 17:00. Należy pamiętać o regularnym piciu wody i stosowaniu kremów z filtrem. Zbyt długa ekspozycja na słońcu stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla seniorów, małych dzieci i zwierząt domowych.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wawainfo.pl, Zdjęcie główne: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Powiązane