wawainfo.pl > Kultura > Drapieżca to rodzaj męskozwierzęcy - recenzja książki "Rośliny mięsożerne"
Zosia Wierzcholska
Zosia Wierzcholska 19.03.2022 03:28

Drapieżca to rodzaj męskozwierzęcy - recenzja książki "Rośliny mięsożerne"

"Rośliny mięsożerne"
"Rośliny mięsożerne" - Genowefa Jakubowska-Fijałkowska

Recenzja książki nominowanej do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawa.

Genowefa Jakubowska-Fijałkowska jest jedną z tych poetek, o których nie zapomina się nigdy, nawet jeżeli wydaje się, że cały świat uparcie o niej milczy. Jej najnowsza książka "Rośliny mięsożerne" jest kontynuacją opowieści, którą znamy z poprzednich tomów, ale jest w tym wszystkim jeszcze mocniejsza, jeszcze bardziej przejmująca, jeszcze agresywniejsza i jeszcze bardziej czuła zarazem. I w dodatku w jeszcze bardziej skoncentrowanej niż dotychczas formie. 

"Rośliny mięsożerne" to poetycka opowieść o doświadczeniu kobiecej starości, ale bardzo zdziwiłby się ten, kto poprzestałby na tej konstatacji jako zaproszeniu do lektury. Fijałkowska-Jakubowska – chciałoby się powiedzieć, że nie przebiera w słowach, ale jest dokładnie odwrotnie – segreguje je starannie i wybiera te najmocniejsze, najbardziej wyraźne, świecące jak neony sklepu monopolowego, wrzeszczące jak syreny karetek pogotowia. "Rośliny mięsożerne" są książką, która niczego nie udaje, niczego nie obiecuje i niczego nie ukrywa.  

Te wiersze nie opowiadają nam smutnych historii o przemijaniu na prowincji. Są to raczej wiersze-wlewy, które z różnym, choć zawsze wysokim, natężeniem od razu, ale i na długo infekują nas bardzo intensywnymi emocjami. To nie jest smutna książka o niemożliwościach, to jest książka gwałtowna, gniewna, wściekła, a jednocześnie smutna mądrością natury i momentami zabawna ciętym humorem śląskiego podwórza. Jej bohaterki robią w niej wszystko to, czego im w kulturze zakazano, i robią to widowiskowo pięknie.

Monika Glosowitz

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Źródło: wawainfo.pl Zdjęcie główne: "Rośliny mięsożerne" - Genowefa Jakubowska-Fijałkowska

Powiązane