wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Ruszyła doroczna akcja zbierania orzechów i żołędzi dla zwierząt z warszawskiego zoo
redakcja info
redakcja info 19.03.2022 03:33

Ruszyła doroczna akcja zbierania orzechów i żołędzi dla zwierząt z warszawskiego zoo

By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58316095
By Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58316095

Ruszyła tegoroczna akcja zbierania przysmaków dla zwierząt warszawskiego zoo. Do akcji może się włączyć każdy. Do ogrodu zoologicznego można codziennie dostarczać żołędzie, orzechy włoskie i orzechy laskowe.

Zwierzęta czekają na przysmaki

Choć mieszkańcy warszawskiego zoo mają zapewnione niezbędne posiłki, to dobrych przysmaków nigdy mało. Akcja trwa do chwili uzbierania 2000 kg żołędzi, 200 kg orzechów laskowych i 200 kg orzechów włoskich. Przysmaki można przynosić codziennie w godzinach 7-19 przy wejściach do zoo od strony ul. Ratuszowej i mostu Gdańskiego.

Opiekunowie zwierząt proszą, aby zwracać uwagę na stan i jakość przekazywanych orzechów i żołędzi. Powinny być suche, zdrowe i bez owadów, a orzechy włoskie bez zielonych łupin. Zoo nie przyjmuje spleśniałych ani zgniłych, albo zanieczyszczonych ziemią nasion – mogłyby zaszkodzić zwierzętom i zepsuć resztę zbiorów. 

Kto się zajada orzechami i żołędziami?

Zastanawiacie się pewnie, które zwierzęta zajadają się takimi przysmakami i skorzystają na akcji. Orzechy są przysmakiem papug i małp, szczególnie pawianów. Z kolei żołędzie jedzą żubry i jelenie sika, a podjadają nawet szympansy, bongo i żyrafy. Niedźwiedzie nie pogardzą ani żołędziami ani orzechami. Część zbiorów trafia do Ptasiego Azylu – ośrodka rehabilitacji krajowych ptaków. A nie wszyscy wiedzą, że żołędzie mogą być też świetnym lekarstwem dla zwierząt w razie zaburzeń trawiennych.

Akcja ma długoletnią historię, a jeszcze jakiś czas temu za dostarczanie orzechów do zoo można było dostać darmową wejściówkę. Dziś jednak zoo nie przyznaje już biletów, ale nie wpłynęło to na popularność akcji. 

- Po dwóch kolejnych akcjach zbierania darów jesieni bez bonusów konsumenckich wiemy, że warszawiacy i mieszkańcy okolic kochają swoje zoo i chętnie je wspierają - mówi dyrektor warszawskiego zoo, Andrzej Kruszewicz.

Warszawskie zoo przypomina, by podczas zbierania żołędzi, zostawiać ich część pod drzewami dla dzikich mieszkańców okolicy. Zwierzęta w zoo mają zapewniony pokarm przez cały rok, a ofiarowane żołędzie są dla nich jedynie urozmaiceniem. Natomiast żyjące w naszych lasach i parkach zwierzęta muszą poszukiwać sobie żywności same.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO: