wawainfo.pl > Dzieje się w Warszawie > Wracają kontrole smogowe. Straż miejska będzie sprawdzać, czym palą warszawiacy
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 19.03.2022 03:33

Wracają kontrole smogowe. Straż miejska będzie sprawdzać, czym palą warszawiacy

Marek BAZAK/East News
Marek BAZAK/East News

Warszawska straż miejska ogłosiła, że wracają kontrole smogowe. Funkcjonariusze będą szybciej reagować na informacje o paleniu odpadami przez mieszkańców stolicy. Kontrole ruszają od początku października.

Uważaj czym palisz. Wracają kontrole

Straż miejska przekazała, że kontrole będą przeprowadzane przy pomocy specjalistycznego sprzętu, w tym dronów. Póki co zgłoszeń o paleniu zakazanymi surowcami jest niewiele. Ale to dopiero początek jesieni. Im więcej będzie chłodnych nocy, tym więcej będzie przypadków łamania obowiązujących przepisów.

Trzeba przyznać, że strażnicy nie rzucają raczej słów na wiatr. Jak podaje “Gazeta Wyborcza”, tylko w zeszłym roku funkcjonariusze straży miejskiej przeprowadzili niemal 15 tys. kontroli smogowych. Najwięcej interwencji było na Białołęce, Targówku i w Wawrze. Jednak zdaniem obrońców klimatu i aktywistów to nadal za mało.

Przypomnijmy, że na Mazowszu od stycznia tego roku obowiązuje Program Ochrony Powietrza, który zabrania rekreacyjnego palenia w kominkach w dni smogowe, w sytuacji, gdy zostaną przekroczone normy dobowe. Oprócz tego za palenie zakazanymi materiałami niezależnie od tego, czy w dany dzień jest smog czy powietrze jest czystsze obywatelom grozi mandat w wysokości 500 zł. W 2020 roku nałożono około 700 kar finansowych, a blisko 900 mieszkańców otrzymało pouczenia.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

Powiązane