wawainfo.pl > Wiadomości > Warszawskim sklepom brakuje koncesji na alkohol. Limit został wyczerpany
Julian Bakuła
Julian Bakuła 19.03.2022 03:39

Warszawskim sklepom brakuje koncesji na alkohol. Limit został wyczerpany

EN 01459008 0028
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W Warszawie brakuje koncesji na alkohol dla sklepów. Limit koncesji został wyczerpany, do czego mogło się przyczynić wydawanie ich lokalom gastronomicznym w czasie lockdownu.

Jak podaje Business Insider, niemożliwość uzyskania koncesji na sprzedaż alkoholu jest dużym ciosem dla wielu sklepów spożywczych oraz - przede wszystkim - monopolowych.

W małych, stołecznych sklepach spożywczych sprzedaż alkoholu przynosi nawet 40 proc. przychodów.

Jednak od 6 maja uzyskanie koncesji jest w Warszawie niemożliwe ze względu na wyczerpanie się ich limitu.

Koncesje dla gastronomii

Powodem miałoby być wydawanie koncesji na sprzedaż alkoholu na wynos lokalom gastronomicznym w czasie lockdownu.

W okresie pandemii tego rodzaju koncesje otrzymało 131 barów i restauracji, w związku z czym teraz brakuje ich dla sklepów.

- Odmowa przyznania koncesji na sprzedaż detaliczną alkoholu to poważny cios dla niewielkich sklepów spożywczych, a dla alkoholowych to wyrok śmierci - mówi w rozmowie z Business Insider jeden ze śródmiejskich sprzedawców.

Władze Warszawy argumentują jednak, że nie mogą na to nic poradzić, bo maksymalna liczba koncesji regulowana jest przez ustawę o wychowaniu w trzeźwości.

W przypadku wyczerpania limitu koncesji kolejne wnioski rozpatrywane są negatywnie niezależnie od tego, czy wnioskodawcą jest właściciel sklepu, baru czy restauracji.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Źródło: wawainfo.pl, businessinsider.com.pl Zdjęcie główne: East News

Tagi: handel
Powiązane