wawainfo.pl > Dzielnice > Warszawski ratusz uruchomił konsultacje społeczne ws. ważnej uchwały dla całego Mazowsza
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 19.03.2022 03:38

Warszawski ratusz uruchomił konsultacje społeczne ws. ważnej uchwały dla całego Mazowsza

uchwała antysmogowa
Wikimedia Commons/Radek Kołakowski - zdjęcie ilustracyjne

Po 4 latach od uchwalenia, zmianie ma ulec uchwała antysmogowa. W związku z tym do 16 sierpnia trwaja konsultacje z mieszkańcami Mazowsza, w których udział wziąć może każdy zainteresowany.

Zmiana ma dotyczyć wymiany pieców.

Konsultacje ws. uchwały antysmogowej

Mieszkańcy Mazowsza będą mogli skorzystać z konsultacji społecznych związanych z uchwałą antysmogową. Po czterech latach od jej obowiązywania, wprowadzone mają zostać zmiany.

Te przede wszystkim dotyczyć będą wydłużenia czasu na wymianę pieców, by nie musieć dokonywać jej w sezonie grzewczym, gdy te są najbardziej potrzebne.

Wprowadzono jednak w ustawie dwa kolejne zakazy:

- stosowania węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla na obszarze Miasta Stołecznego Warszawy od 1 lipca 2024 r.

- stosowania wszelkich paliw stałych na obszarze gmin z terenu powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego, wołomińskiego oraz Miasta Stołecznego Warszawa od 1 lipca 2030 r.

Zmiany, które wprowadzono w 2017 roku niedostatecznie poprawiły jakość powietrza, stąd próba wprowadzenia kolejnych.

Urzędy są jednak otwarte na konsultacje społeczne w tej sprawie - otwarto kilka ścieżek, dzięki którym można skontaktować się z urzędnikami.

Jak porozmawiać o problemach związanych z uchwałą antysmogową?

Konsultacje ruszyły 1 lipca i potrwają do 16 sierpnia. W tym czasie odbędzie się również jedno zdalne spotkanie, na którym będzie można zgłaszać na bieżąco swoje uwagi - dojdzie do niego 30 lipca o godz. 9. By wziąć w nim udział, należy wypełnić do 25 lipca formularz rejestracyjny.

Ponadto swoje uwagi do uchwały można przesyłać drogą elektroniczną poprzez formularz elektroniczny, w formie pisemnej na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych, ul. ks. I. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa (uwagi i wnioski należy zgłaszać na formularzu dostępnym do pobrania na stronie Samorządu Wojewódzka Mazowieckiego) oraz w formie ustnej (w siedzibie Departamentu Gospodarki Odpadami, Emisji i Pozwoleń Zintegrowanych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie, ul. ks. I. Kłopotowskiego 5, 03-718 Warszawa, III piętro, pokój 308, 310 i 311 i 314; w przypadku wizyty w urzędzie należy wcześniej się na nią umówić).

Wzór uchwały znajduje się na Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

źródło: wawainfo.pl zdjęcie główne: Wikimedia Commons/Radek Kołakowski - zdjęcie ilustracyjne