wawainfo.pl
Szczepienia COVID-19

Jakub Kaminski/East News

91-latek przez trzy tygodnie próbował zapisać się na szczepienie. Udało się tylko przez przypadek

9 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Szczepienia przeciwko COVID-19 ruszyły w całej Polsce. Jako pierwsi mogą zgłaszać się do nich służby medyczne oraz seniorzy. Jednak ze względu na małą liczbę dawek nie wszystkim udaje się je otrzymać. W takiej sytuacji znalazł się 91-letni Janusz Mieszkow

Szczepienia przeciwko COVID-19

Szczepienia przeciwko COVID-19 rozpoczęły się w Polsce na początku stycznia. Pierwotnie miały one obejmować grupy ryzyka: pracowników służb medycznych, a także seniorów, szczególnie narażonych na działania wirusa. W tej chwili cała akcja idzie niestety bardzo powoli.

Jedną z przyczyn jest mała liczba szczepionek, która dostarczana jest do szpitali. W Warszawie jest to z reguły 30 dawek tygodniowo na jedną przychodnię. Trochę lepiej sytuacja wygląda dużych szpitalach, ale i tam na szczepienie często trzeba czekać w długich kolejkach.

91-latek czekał trzy tygodnie

Gazeta Wyborcza skontaktowała się z panem Januszem Mieszkowskim, 91-letnim warszawiakiem, który od połowy stycznia próbował zdobyć szczepionkę dla siebie oraz swojej żony. Pan Janusz chciał poddać się szczepieniu w swojej lokalnej przychodni na Powiślu, dokładnie w Szpitalu na Solcu.

Znajduje się ona ok. 150 metrów od jego mieszkania, co sprawia, że jest to idealna lokalizacja, biorąc pod uwagę jego wiek, stan zdrowia, a także obecne warunki atmosferyczne. Okazuje się, że 91-latek próbował zapisać się na szczepienie od 15 stycznia i przez pierwszych kilka dni słyszał, że nie ma dla niego wolnego terminu.

Gdy jednak nie rezygnował i codziennie odwiedzał przychodnię, zaproponowano mu, że może skorzystać ze szczepienia w Szpitalu Południowym na Ursynowie, gdzie dawek jest więcej. Odmówił, ponieważ uważał, że jego stan zdrowia nie pozwoli mu bezpiecznie przemieścić się przez pół Warszawy. Jednak głównym problemem było to, że chciał skorzystać ze szczepienia dla grupy ryzyka razem z żoną.

Personel przychodzi na Solcu zaproponował zatem, że odezwie się do pana Mieszkowskiego, gdy zwolnią się dwie dawki szczepionki w jednym terminie.

Pan Janusz w końcu ma termin

Ten stan utrzymywał się przez 20 dni, w których pan Mieszkowski słyszał, że nie ma dla niego wolnego terminu. W rozmowie z Gazetą Wyborczą pan Janusz tak opowiada o trudnościach związanych z zaszczepieniem: - Odmówiłem, bo taka podróż i wyczekiwanie w długiej kolejce są nie na mój wiek i zdrowie.

Po trzech tygodniach okazało się, że do państwa Mieszkowskich w końcu uśmiechnęło się szczęście. Gdy w przychodni na Solcu w ostatni piątek (5 lutego) pojawił się syn pana Mieszkowskiego, usłyszał, że dla jego rodziców znalazł się wolny termin w Szpitalu Południowym. Będą mogli we dwójkę zostać zaszczepieni.

Termin szczepienia państwa Mieszkowskich to 11 marca.

W Warszawie jest ok. 260 punktów szczepień przeciwko COVID-19. Znaczna większość z nich otrzymuje jedynie 30 dawek szczepionki tygodniowo. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że ta liczba może wzrosnąć, jeśli do naszego kraju przybędą większe dostawy. W tym momencie cała Europa boryka się z brakiem dostatecznej liczby szczepionek.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO:

  • Tragedia w Mławie: pies pogryzł 3-letnią dziewczynkę

  • Zgon po szczepionce w Warszawie. Nie żyje mężczyzna

  • Kultowa cukiernia oblegana, mimo mrozu i śnieżycy. Po pączki stoi się w sporej kolejce

źródło: wawainfo.pl, wyborcza.plzdjęcie główne: eastnews.pl

Kamil MatuszakAutor

Od wielu lat zajmuje się pisaniem o wszystkim, co go pasjonuje. Dotychczas zawodowo zajmował się przede wszystkim marketingiem internetowym, w międzyczasie udoskonalając swój warsztat dziennikarski. Całym jego światem jest film, serial i muzyka - uwielbia oglądać i słuchać, a może też mówić i pisać o nich całymi dniami. Fascynuje go życie w dużym mieście, dlatego lubi poznawać zalety i wady codziennej Warszawy. Kiedyś chciał zostać piłkarzem, następnie radiowcem, a teraz - pragnie jak najlepiej relacjonować czytelnikom to, co dzieje się w stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >