wawainfo.pl
Posłanka spryskana gazem podczas Strajku Kobiet

Jakub Kaminski/East News

Policja znów użyła gazu podczas Strajku Kobiet. Wśród ofiar posłanka, na nagraniu widać, że cierpi

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Podczas sobotniego (28.11.) Strajku Kobiet znów doszło do przepychanek policji z protestującymi. Okazało się, że na grupie maszerującej w stronę Trasy Łazienkowskiej użyto gazu pieprzowego. Wśród ofiar funkcjonariuszy znalazła się Barbara No

Policja znów użyła gazu pieprzowego

Podczas Strajku Kobiet, który miał miejsce w sobotę, 28 listopada Policja znów użyła gazu pieprzowego, którym pryskała protestujących. Do zajścia z udziałem posłanki Barbary Nowackiej, która stała się jedno z ofiar dobrze wyposażonych funkcjonariuszy doszło w okolicach Trasy Łazienkowskiej.

Dzisiejszy przemarsz podzielił się na pewnym etapie na dwie większe grupy. Jedna udała się na ul. Marszałkowską, druga - w okolice Trasy Łazienkowskiej właśnie. To właśnie tam użyto środków przymusu bezpośredniego, a ofiarami stali się uczestnicy demonstracji.

To nie pierwszy raz, gdy policjanci atakują posłankę

Podczas poprzedniego protestu w ramach Strajku Kobiet z podobnym zachowaniem policjantów musiała zmierzyć się parlamentarzystka Lewicy, Magda Biejat. Posłanka podeszła do funkcjonariuszy, pokazała przy tym legitymację. Niestety nie zdało się to na nic, ponieważ chwilę później została spryskana gazem.

Na dzisiejszym proteście pojawiła się spora grupa posłanek, które nie tylko przyłączyły się do manifestacji, ale również brały czynny udział w przypadku zatrzymań demonstrantów przez służby, podejmując się interwencji i żądając wyjaśnień.

Na szczęście Barbara Nowacka nie odniosła żadnych poważnych obrażeń w wyniku incydentu. Bardzo szybko udzielono jej niezbędnej pomocy medycznej. Na miejscu był też poseł Platformy Obywatelskiej - Michał Szczerba. Polityk wziął na siebie odpowiedzialność za ustalenie tożsamości dowódców, którzy nadzorowali pracę policji podczas zajścia. Chce w ten sposób złożyć oficjalną skargę.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej pokazywała funkcjonariuszom swoją legitymację poselską. Dlatego tym bardziej dziwi fakt, że doszło do incydentu z udziałem gazu pieprzowego.

Nie znamy powodów, dla których funkcjonariusze mieliby użyć na Barbarze Nowackiej przymusu bezpośredniego w postaci gazu.

Kolejny protest w ramach Strajku Kobiet

O godzinie 15:00 centrum Warszawy znów przejęły kobiety. O tej porze zaplanowano start Strajku Kobiet, który odbywa się w 102. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Protestujący zebrali się na rondzie Dmowskiego, które przemianowano na "Rondo Praw Kobiet". Na miejscu pojawiła się policja, która nawołuje do rozejścia się - wg prawa jest to bowiem zgromadzenie nielegalne.

Po początkowych trudnościach związanych z zablokowaniem przez Policję przejścia oraz legitymowaniem części uczestników manifestacji marsz w końcu ruszył.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Podobne artykuły

Policja prosi o pomoc

Wiadomości

Kradzież sprzętu medycznego dla niemowląt z wadami słuchu. Policja prosi o pomoc przy odnalezieniu sprawców

Czytaj więcej >
Stołeczne WOPR

Wiadomości

Tragedia na kąpielisku w Zielonce. Tonącego nie udało się uratować

Czytaj więcej >
Jan BIELECKI/East News - zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Wypadek na plaży w Nieporęcie. Trwa akcja ratunkowa

Czytaj więcej >
wawainfo.pl

Wiadomości

Nie żyje mężczyzna reanimowany przez służby na plaży w Nieporęcie

Czytaj więcej >
Straż pożarna w Skysawa

Wiadomości

Tłum strażaków pod wieżowcem Skysawa na Świętokrzyskiej. Czy sprawa jest poważna?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Rowerzystka wjechała prosto pod pociąg. Nie żyje

Czytaj więcej >