wawainfo.pl
Posłanka spryskana gazem podczas Strajku Kobiet

Jakub Kaminski/East News

Policja znów użyła gazu podczas Strajku Kobiet. Wśród ofiar posłanka, na nagraniu widać, że cierpi

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Kamil Matuszak

Udostępnij:

Podczas sobotniego (28.11.) Strajku Kobiet znów doszło do przepychanek policji z protestującymi. Okazało się, że na grupie maszerującej w stronę Trasy Łazienkowskiej użyto gazu pieprzowego. Wśród ofiar funkcjonariuszy znalazła się Barbara No

Policja znów użyła gazu pieprzowego

Podczas Strajku Kobiet, który miał miejsce w sobotę, 28 listopada Policja znów użyła gazu pieprzowego, którym pryskała protestujących. Do zajścia z udziałem posłanki Barbary Nowackiej, która stała się jedno z ofiar dobrze wyposażonych funkcjonariuszy doszło w okolicach Trasy Łazienkowskiej.

Dzisiejszy przemarsz podzielił się na pewnym etapie na dwie większe grupy. Jedna udała się na ul. Marszałkowską, druga - w okolice Trasy Łazienkowskiej właśnie. To właśnie tam użyto środków przymusu bezpośredniego, a ofiarami stali się uczestnicy demonstracji.

To nie pierwszy raz, gdy policjanci atakują posłankę

Podczas poprzedniego protestu w ramach Strajku Kobiet z podobnym zachowaniem policjantów musiała zmierzyć się parlamentarzystka Lewicy, Magda Biejat. Posłanka podeszła do funkcjonariuszy, pokazała przy tym legitymację. Niestety nie zdało się to na nic, ponieważ chwilę później została spryskana gazem.

Na dzisiejszym proteście pojawiła się spora grupa posłanek, które nie tylko przyłączyły się do manifestacji, ale również brały czynny udział w przypadku zatrzymań demonstrantów przez służby, podejmując się interwencji i żądając wyjaśnień.

Na szczęście Barbara Nowacka nie odniosła żadnych poważnych obrażeń w wyniku incydentu. Bardzo szybko udzielono jej niezbędnej pomocy medycznej. Na miejscu był też poseł Platformy Obywatelskiej - Michał Szczerba. Polityk wziął na siebie odpowiedzialność za ustalenie tożsamości dowódców, którzy nadzorowali pracę policji podczas zajścia. Chce w ten sposób złożyć oficjalną skargę.

Posłanka Koalicji Obywatelskiej pokazywała funkcjonariuszom swoją legitymację poselską. Dlatego tym bardziej dziwi fakt, że doszło do incydentu z udziałem gazu pieprzowego.

Nie znamy powodów, dla których funkcjonariusze mieliby użyć na Barbarze Nowackiej przymusu bezpośredniego w postaci gazu.

Kolejny protest w ramach Strajku Kobiet

O godzinie 15:00 centrum Warszawy znów przejęły kobiety. O tej porze zaplanowano start Strajku Kobiet, który odbywa się w 102. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Protestujący zebrali się na rondzie Dmowskiego, które przemianowano na "Rondo Praw Kobiet". Na miejscu pojawiła się policja, która nawołuje do rozejścia się - wg prawa jest to bowiem zgromadzenie nielegalne.

Po początkowych trudnościach związanych z zablokowaniem przez Policję przejścia oraz legitymowaniem części uczestników manifestacji marsz w końcu ruszył.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Kamil MatuszakAutor

Od wielu lat zajmuje się pisaniem o wszystkim, co go pasjonuje. Dotychczas zawodowo zajmował się przede wszystkim marketingiem internetowym, w międzyczasie udoskonalając swój warsztat dziennikarski. Całym jego światem jest film, serial i muzyka - uwielbia oglądać i słuchać, a może też mówić i pisać o nich całymi dniami. Fascynuje go życie w dużym mieście, dlatego lubi poznawać zalety i wady codziennej Warszawy. Kiedyś chciał zostać piłkarzem, następnie radiowcem, a teraz - pragnie jak najlepiej relacjonować czytelnikom to, co dzieje się w stolicy.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@wawainfo.pl

Podobne artykuły

Pexels Rodnae Productions

Wiadomości

E-sport - w czym tkwi jego fenomen?

Czytaj więcej >

Wiadomości

Wawa Info zmienia się w goniec.pl - Warszawa

Czytaj więcej >

Wiadomości

Świąteczna Warszawa. Specjalne metro i choinka na pl. Zamkowym

Czytaj więcej >
Protest pod Sejmem na ul. Wiejskiej

Wiadomości

Protest pod Sejmem. "Aborcja znaczy życie"

Czytaj więcej >

Wiadomości

Warszawska Karta Miejska za darmo dla osób powyżej 70. roku życia

Czytaj więcej >
Pogrzeb 19-letniego Igora. / fot. WawaInfo

Wiadomości

Pogrzeb 19-letniego Igora. Wzruszające słowa księdza

Czytaj więcej >