Kobiety znów wyszły na ulice. Zmieniają nazwę ronda Dmowskiego, policja rozpoczyna interwencję

Autor Kamil Matuszak - 28 Listopada 2020
Strajk Kobiet 28 listopada 2020Źródło: Jakub Kaminski/East News

Strajk Kobit znów zagościł na ulicach centrum Warszawy. W sobotę o 15:00 rozpoczęła się kolejna odsłona manifestacji sprzeciwiających się wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego dot. aborcji. Demonstracja odbywa się w 102. rocznicę uzyskania praw wyborczych przez Polki.

Sześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechałaSześć osób przykleiło się do budynku. Policja ich wylegitymowała, po czym odjechałaCzytaj dalej

Kolejna odsłona Strajku Kobiet

O godzinie 15:00 centrum Warszawy znów przejęły kobiety. O tej porze zaplanowano start Strajku Kobiet, który odbywa się w 102. rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Protestujący zebrali się na rondzie Dmowskiego, które przemianowano na "Rondo Praw Kobiet". Na miejscu pojawiła się policja, która nawołuje do rozejścia się - wg prawa jest to bowiem zgromadzenie nielegalne.

Marta Lempart pojawiła się na proteście w asyście mobilnej sceny, by wygłosić przemówienie. Zakomunikowała, że członkowie demonstracji również rejestruje wszystko, co dzieje się podczas manifestacji. - Chodźcie do nas chłopcy! My też rejestrujemy nielegalne zachowania. Nie bójcie się, chodźcie - krzyczała pełna pasji w stronę policji.

Dzisiaj grzeje:
1. Zablokowana ulica, zaczynają się przepychanki. Ludzie biją brawa, policja już na miejscu
2. Nie chcą wpuścić Andrzeja Dudy na Podhale. Górale zapowiadają strajk
3. Kto z was pił tę oranżadę? Kultowy warszawski napój może zniknąć, ruszają na pomoc

Galerie otwarte. Tłumy czekają przed wejściem do warszawskiego sklepu, klienci się niecierpliwiąGalerie otwarte. Tłumy czekają przed wejściem do warszawskiego sklepu, klienci się niecierpliwiąCzytaj dalej

Strajkujący przeciwstawiają się policji

Inicjatorka Strajku Kobiet zakomunikowała policji, że nie mają prawa spisywać każdego uczestnika marszu. Powiedziała, że jeśli funkcjonariusze nadal będą to robić, uczestnicy demonstracji otoczą kordonem policjantów. To reakcja na wydarzenia, które miały miejsca podczas ostatniej manifestacji.

W tle słychać skandowanie "Mamy prawo protestować". Policja odcięła część ulic dojazdowych do centrum miasta.

Według Wirtualnej Polski na ulicach Warszawy są dzisiaj również dziennikarze spoza Polski, którzy przybyli, aby relacjonować manifestację w ramach Strajku Kobiet.

Po początkowych trudnościach związanych z zablokowaniem przez Policję przejścia oraz legitymowaniem części uczestników manifestacji marsz w końcu ruszył.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na redakcja@wawainfo.pl lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.| www.wawainfo.pl - wejdź po najważniejsze informacje ze stolicy.

Od jutra nagła zmiana pogody. Szykujcie się, IMGW właśnie wydało ostrzeżeniaOd jutra nagła zmiana pogody. Szykujcie się, IMGW właśnie wydało ostrzeżeniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Przez nową chorobę biją na alarm. Lekarze ostrzegają przed zespołem pocovidowym, dotyka dzieci i może być śmiertelnie niebezpieczny
  2. Luka w przepisach pozwoli na zrobienie przeglądu auta... za darmo
  3. Część uczniów wznawia naukę. Znamy datę powrotu do szkół, opublikowano rozporządzenie
  4. Dantejskie sceny przed McDonald's w Legionowie. Kierowcy dosłownie oszaleli
  5. Wielkie zamieszanie w centrum Warszawy, ludzie byli wściekli. Pytali "Kto wypierze wasze brudy"
  6. Wystarczyło, że spojrzeli na zdjęcie Agaty Dudy. Internauci dosłownie wściekli się, zwrócili uwagę na jedną rzecz
  7. Carrefour odwraca się od TVP. Wszystko przez mowę nienawiści wobec osób LGBT

Następny artykułNie przegap i subskrybuj nas na Google News:Obserwuj nas na Google News Google News