wawainfo.pl > Wiadomości > Rafał Trzaskowski ostrzega. Polski Ład wywoła drastyczne cięcia i podwyżki
Alan Wysocki
Alan Wysocki 19.03.2022 03:33

Rafał Trzaskowski ostrzega. Polski Ład wywoła drastyczne cięcia i podwyżki

Trzaskowski
Flickr

Rafał Trzaskowski zapowiedział drastyczne obcięcie wydatków publicznych oraz drastyczne podwyżki w stolicy po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu. Samorząd jest narażony na utratę aż 1 miliarda 700 milionów złotych rocznie.

Wdrożenie planu Prawa i Sprawiedliwości może uszczuplić stołeczny budżet nie tylko w perspektywie roku. Jak podaje Ratusz, w ciągu dekady mowa o stratach na poziomie 145 miliardów złotych, podczas gdy władze centralne zyskają 27 miliardów złotych. 

Rafał Trzaskowski ostrzega. Polski Ład wywoła drastyczne cięcia i podwyżki

Według prezydenta rekompensaty od rządu dla samorządu nie przyniosą oczekiwanych skutków. Trzaskowski zaproponował, by 50% podatków zostawić na rzecz stołecznego budżetu.

- Rząd przyjął taki algorytm, żeby uderzyć w duże miasta, co oznacza, że Warszawie zostanie zabrane 1 mld 700 milionów rocznie, a wróci do nas 400 mln zł tylko w pierwszym roku, a w kolejnych latach rekompensaty będą jeszcze mniejsze - ostrzegał podczas konferencji prasowej.

Wiceprezydenci i dyrektorzy poszczególnych departamentów realizują analizę najważniejszych wydatków. Zagrożone są liczne sfery życia publicznego. Ratusz chce utrzymać priorytetowe programy społeczne, jednak pozostałe inicjatywy mogą zostać zawieszone.

Na pierwszy ogień może pójść program dofinansowania in vitro. Może dojść do zakończenia wykupywania miejsc w prywatnych żłobkach, podwyżek cen biletów nawet do 13 złotych, a także braku stypendiów naukowych i przerwania dopłat do pensji nauczycieli. - Mówiłem jasno w kampanii wyborczej, że chcę rozbudowy metra, ale że to będzie możliwe tylko, jeśli będą pieniądze unijne. Jeśli nie będzie ani złotówki - ostrzegał.

Czekamy na Wasze informacje

wawainfo.pl - to portal z informacjami o Warszawie, dodaj nas do ulubionych w przeglądarce. Masz ciekawy temat? Widzisz wypadek, pożar lub korek? - pisz na [email protected] lub daj nam znać na facebookowym profilu Wawa Info.

Artykuły polecane przez redakcję WAWA INFO: